Kıbrıs

Kıbrıs’ta Rus üssüne Türkiye’den sert tepki


Bilgiç, “Bununla birlikte, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bazı üçüncü ülkelerle yaptığı askeri anlaşmalar var ve bu askeri anlaşmalara ilişkin olarak bizim tutumumuzu, GKRY tarafı da, bu anlaşmalara imza atan ülkeler de, Rus tarafı da gayet iyi biliyor" dedi.
Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Bilgiç Kıbrıs'ta müzakere sürecinde vatandaşlık konusunda anlaşma sağlandığına dair haberlerin hatırlatılması üzerine, Türkiye'nin sürece garantör ülke olarak destek verdiğini ve önceliğin bir an önce çözüme kavuşmak olduğunu söyledi.
“MÜZAKERE SÜRECİNİN BALTALANMAMASI İÇİN MANİPÜLATİF HABERLERDEN KAÇINMAK GEREK”
Özlü konularda müzakerelerin yoğunlaşarak sürdüğünü ancak kendilerinde vatandaşlık konusunda uzlaşıya varıldığı yönünde bir bilgi bulunmadığını anlatan Bilgiç, "Müzakere çok hassas bir süreç ve bunlar manipülatif haberler. Müzakere sürecinin baltalamaması için bunlardan kaçınmak gerekir" diye konuştu.
Rusya'nın Güney Kıbrıs'ta bir askeri tesis kurmasına yönelik iki taraf arasında görüşmeler yapıldığına ilişkin haberleri de değerlendiren Sözcü Bilgiç, "Garanti ve ittifak anlaşmalarına göre adada garantörler dışında bir üçüncü ülkenin askeri varlığının bulunması mümkün değil. Bununla birlikte, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bazı üçüncü ülkelerle yaptığı askeri anlaşmalar var ve bu askeri anlaşmalara ilişkin olarak bizim tutumumuzu, GKRY tarafı da, bu anlaşmalara imza atan ülkeler de, Rus tarafı da gayet iyi biliyor" ifadelerini kullandı.
"Kıbrıs'ta malvarlıklarının iadesi konusunda ortak bir fon kurulmasıyla ilgili Türkiye'nin çabası var mı?" sorusu üzerine Bilgiç, mülkiyet sorununun önemli konulardan birini oluşturduğunu ancak buna ilişkin bir fon kurulması fikrinin bulunup bulunmadığı konusunda bilgisinin olmadığını kaydetti.Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı