Kıbrıs’ta Kayıp Olan 70 Türk’ün Öyküsü

0

Yaklaşık 40 parlamenterin katıldığı tanıtım programını, Ak Parti Sakarya milletvekili, AKPM Komisyon Üyesi ve Genel Başkan Danışmanı Şaban Dişli yönetti. Tanıtım programında sinevizyonla kayıp Türklerin ailelerin yaşadıkları öyküler anlatılırken, yaşananlar izleyenleri ve Strasbourg’a gelen şehit yakınlarını duygulandırdı. Avrupa Konseyi’nde tanıtım programına gelen şehit yakınları arasında Fezile Turgut, Kutlay Erk, Celal Dimililer bulundu. Şehit yakınları, 1963-1964 yılları arasında Larnaka-Dikelya arasında yapılan otobüs yolculuğunda kaybolan daha sonra öldürülen Türklerin yakınlarından nasıl ayrıldıklarını anlattı.

Rum ve Türk taraflarının yaşadığı acılar rapor halinde Avrupa Parlamentosu’na sunulacak. Programı yöneten milletvekili Şaban Dişli; "Bugüne kadar hep tek taraflı yorumlar yapıldı. Bu yorumlar hep Rum tarafından geldi. AP şimdi bizden bir tanıtım programı istedi. Bizde bunu gerçekleştirdik. Vizyon gösteriminde yaşanan sıkıntıları anlatmaya çalıştık. Tanıtım programında verilen mesajı Parlamenterlerin AP’ye taşımasını diliyoruz. Bugüne kadar AKPM çok rapor yazıldı artık tek taraflılığın adil olmadığını bizim yani Türk tarafın sorunlarıda anlatılmış oldu. AİHM’ne başvuramayan ve şimdi başvuran kayıp ailelerin yakınların işlemleri zaman aşımına uğradığı için AİHM işlem yapılamıyor" diye konuştu.

Toplantıya Avrupa Konseyi nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rauf Engin Soysal ve AKPM Türk delegesyon üyeleri katıldı.