KIBRIS’TA İLKBAHAR - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Eylül 24, 2023
Poli

KIBRIS’TA İLKBAHAR

Nisan ayında ne yapılabilir? Nereye gidilir?

Kıbrıs’taki telaşsız bir günün kıymeti, başka hiç bir şeyin değeri ile ölçülemez…


Bence Ada Kıbrıs’ta, içinizdeki huzur çağrısına en iyi yanıt alabileceğiniz dönem; mart ve nisan ayları… Baharın yaratmış olduğu coşkuyla, mart ve nisan aylarının yaymış olduğu büyülü etki, böylesi dönemlerde insan ruhuna bambaşka bir tazelik sunuyor.

Kıbrıs’ta mart ve nisan ayları, rengârenk doğa manzaraları, masmavi gökyüzü ve yeşil sarı renklerin hâkimiyetinde, yaşama sevincinin zirveye ulaştığı bir karnaval demek… Yeşil doku arasındaki, orkideler, doğal bitkiler, badem çiçekleri, rengârenk laleler, akasya ve lapsanaların yarattığı sarı görüntüler, iç dünyamıza dingin bir huzur veriyor… POLİ’nin bu sayısında, baharın coşkusuna kapılarak, sizler için yılın bu döneminde yapılması gerektiğini düşündüğüm bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum…

Birlikte yürüyelim mi?

KARPAZ’DAN YEŞİLIRMAK KÖYÜNE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ SEÇENEKLERİ

Dört mevsim çok özel seçenekler sunan Kuzey Kıbrıs’ta, yılın her döneminde yapılacak ve görülecek, çekim noktalarının sayısının her geçen gün arttığını görmek, çevre dostu bir geleceğe dair olan inancımı artırıyor. Bunlar arasında en başta geleni, hiç kuşkusuz yürüyüş yolları. Kıbrıs adasının en doğusundaki Karpaz yarımadasınan başlayıp, Girne Sıradağları – Alevkayasından geçip, kuzey batıdaki Akdeniz köyü, Kalkanlı Anıt Zeytin ağaçları bölgesine ve Lefke-Yeşilırmak köyüne kadar uzanan yürüyüş yolları doğa severlere eşsiz güzellikler sunuyor.. Son dönmede artan çevre bilinciyle, gerek turistler, gerekse Kıbrıs halkı, düzenlenen doğa yürüyüşlerine, büyük rağbet gösteriyor. Yürüyüş güzergahı boyunca, orkideler, adına festival düzenlenen Kıbrıs Lalesi Tulipa Cypria, endemik türler, anıt ağaçlar ve diğer bitki türleri gözlemleniyor. Kuzey Kıbrıs’taki doğa parkurlarında yürümek, Kıbrıs doğasını yakından tanımak için çok güzel bir vesile. Doğa ile içiçe, rahatlatıcı bir gün geçirmek istiyorsanız, en güzel seçenek, doğa yürüyüşü. Mart ve nisan ayları da bunun için en uygun dönem. Ülkemizdeki tüm parkurlar, kendine özgü güzellikler ve eşsiz manzaralar sunsa da, benim favorilerim ; Vuni – Yeşilırmak, Orkide Vadisi, Yeşil Lefke Parkuru, Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları, Tatlısu Parkuru ve elbette ki yürüyüşçülerin vazgeçilmezi Alevkayası.

 GEÇMİŞİN AYAK SESLERİ TARİHSEL MİRAS

Yaşadığımız coğrafyanın benzersizliğinin, bir tanığı da tarihsel zenginliğimizdir. Siz, ören yerlerindeki taşların ve müze koridorlarında sergilenen eserlerin öylece sessiz durduklarına aldanmayın. Onlar binlerce yıllık, medeniyetlerin görgü tanıklarıdır. Tümünün de, bakıp görmesini ve dinlemesini bilenlere, anlatacak çok derin hikayeleri vardır. Vuni Sarayı, Soli Harabeleri, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi, Aziz Mamas Kilisesi, Apostolos Andreas Manastırı, Ay. Trias Bazilikası, Salamis Harabeleri, Aziz Marnabas Manastırı ve İkon Müzesi, Antiphonidis Manastırı, Bellapais Manastırı, Girne Kalesi, Açık Hava müzesi şeklindeki Mağusa ve Lefkoşa, üç dağ kalesi ; Aziz Hilarion, Kantara ve Buffavento Kalelerinde, geçmişin ayak sesleri yankılanıyor. Pazar günü, tüm müze ve ören yerlerinin KKTC vatandaşları için ücretsiz olduğunu belirtmek isterim.

 

PORTAKAL ATIŞALIM BERABER KAPIŞALIM

Portakal atışalım, beraber kapışalım,

Sen ordan gel ben burdan,

Kıbrıs’ta buluşalım. ( Anonim)

Akdeniz iklim özelliklerinden dolayı, Kıbrıs’ta yetiştirilen portakalın ve portakal suyunun tadı benzersizdir. Dalından portakal toplamak ve topladığınız portakalın suyunu içmek ne kadar güzel olur. Ağırlıklı olarak, Güzelyurt – Lefke Bölgesinde bulunan narenciye bahçeleri, mart ve nisan aylarındaki görüntüleri ve narenciye çiçekleri ile adeta gelin gibi süsleniyor. Bölgedeki üreticilerden aldığım bilgiye göre, Güzelyurt ve Lefke Bölgesinde yetiştirilen başlıca türler şunlardır; Yafa Portakalı, Valencia, Grapefruit, Şeker Portakalı, Washington, limon, turunç ve farklı mandalina türleri. Bölgede 50 bin dönüm dolaylarında narenciye bahçesi olduğu düşünülüyor. Kıbrıs Portakalı ve özellikle de Lefke Yafa Portakalı, dünyaca bilinen bir kaliteye sahip. Lefke Yafa Portakalı, Kıbrıs’ın en lezzetli portakalı olarak kabul ediliyor. Üreticiler bunun sebebini, bölgenin dağ ve deniz arasındaki konumu, bölgesel iklim şartları, mineralli toprak özellikleri, su kalitesi ve leymon üzerine aşı yapılması olarak açıklıyor. Güzelyurt’ta her yıl Haziran ayında, Portakal festivali, Lefke’de ise Nisan ayının ilk haftasında, ‘Lefke Yafa Şöleni’ düzenleniyor. Narenciye, Batıya kaçış için güzel bir fırsat.

YEŞİLIRMAK’TA TARLADAN ÇİLEK TOPLAMA KEYFİ

Kuzey Kıbrıs’ın en batı ucunda yer alan, Yeşilırmak köyü, pek çok özelliği ve başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kendine özgü güzellikleri ile ayrıcalıklı bir yerleşim yeri özelliğine sahip. Yeşilırmak denildiği zaman ilk olarak akla, adına festival de düzenlenen çilek geliyor. Bunun yanında köyde yetiştirilen birçok ürün köy ile özdeşleşmiş durumda. En başta gelenleri şu şekilde sıralamak mümkün; zeytin, harup, kolakas, muz, narenciye, incir, yenidünya, erik, şeftali ve üzüm. Bu listeden de anlaşılacağı gibi, Yeşilırmak’ta yetiştirilmeyen ürün, hemen hemen yok gibidir. Köyün konumu yanında, son derece verimli topraklar ve kaliteli su kaynakları buna olanak sağlıyor. Köylü alın terini akıtarak, tarıma elverişli topraklarda sabahın erken saatinden geç saatlere kadar çalışkanlığı ile sürekli olarak üretiyor. Denizin mavi rengi, köyün yeşili ile birleşince seyrine doyum olmaz bir manzara ziyaretçileri karşılar. Özellikle yılın, mart, nisan ve mayıs dönemlerinde, köy girişinde yer alan çok sayıdaki çilek tarlası, ziyaretçilerine tarladan çilek toplama olanağını veriyor. Bu benzersiz keyfi, yaşamak isteyenler, özellikle hafta sonlarında köye akın akın ziyaretler düzenleyerek, köye ciddi bir sosyal hareketlilik ve ekonomik katkı sağlıyor.

 

BAMBAŞKA BİR DÜNYA KARPAZ

Ülkemizin doğu ucunda yer alan Karpaz, masalla gerçek arasındaki güzellikleriyle her mevsim başka güzel olsa da, baharda çok daha özel. Karpaz Bölgesine yapacağınız yolculukta, Tatlısu miniapark, Kaplıca, Dipkarpaz köyü, Altın Kumsal, Sipahi Ay. Trias mozaikleri ve yenilenen yüzü ile Apostolos Andreas Manastırı görülmeyi fazlasıyla hak ediyor. Ziyarete giderken, yanınızda sevimli eşekler için yiyecek götürmeyi de unutmayınız !

 

CİTTASLOW DURAKLARI

Sakinliğin izini sürmek isteyenler için, ülkemizde Cittaslow (sakin şehir) payesini almaya hak kazanan, Yeniboğaziçi, Lefke ve Mehmetçik Bölgelerinin güzellikleri keşfedilmeyi bekliyor. Bazı durak önerileri; Belirli günlerde kurulan Yeniboğaziçi köy pazarı, Melandra Kültür Evi, Osman Ağa Kültür Evi, Mehmetçik köyünde her Pazar kurulan cittaslow market, otantik mekanlar, Zeka Bey Tohum Merkezi, Balalan köyü, Kumyalı köyündeki Nitovikla Gardens Otel, Lefke Bölgesindeki alternatif duraklar ; Argonya, Bakırcı, Pendaya Eko Garden, Organik Çiftlik, Gaziveren Çiftlik Evi ve Lefke Palm View Cafe. Ve elbette ki bölgenin dokusunu yansıtan diğer cafe ve restoranlar… Garavollinin (salyangozun) izini sürmeye değer…

 

GELENEKSEL KIBRIS KÖYLERİNİN KEŞFİ

Baharın yaratmış olduğu coşkuyla, mesafeleri yakınlaştırarak, geçmişten gelen geleneklerini korumayı başarmış köyleri keşfetmek çok iyi bir seçenek. Yönünü turizme de dönmeyi başaran, Bağlıköy, Karmi, Koruçam, Kalavaç, Akdeniz, Büyükkonuk, Dipkarpaz, Tatlısu ve Akıncılar (Luricina) kültür dostlarını bekliyor.

KÜLTÜREL FESTİVALLER

Festivaller ülkesi Kuzey Kıbrıs’ta, hemen hemen her hafta sonu, birbirinden özel etkinlikler düzenleniyor. Kıbrıs kültürünü yansıtan festivallere katılmak, hem o yöreyi tanımanız, hem de üreteni desteklemek bakımından, oldukça anlamlı. Bu hafta sonu ne yapacağım diye düşünüyorsanız, festivallere katılıp, festivalin yapıldığı bölgenin, tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmenizi öneririm.

BAŞKA KIBRIS YOK! Gezin, Görün, Keşfedin!

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar