Kıbrıs

Kıbrıs’ta Asil Nadir için imza kampanyası başlatılıyor


SODEP Genel Başkanı Tözün Tunalı, “Kıbrıs Türkü için önemli değer olan Asil Nadir’e KKTC’nin ihtiyacı olduğunu” belirtti.

Tunalı,  Nadir’in 4 yıl önce suçsuzluğuna inanarak yargılanmak ve aklanmak için kendi isteğiyle İngiltere’ye gittiğini ve  yargılama sonrasında 5 yıl hapse mahkum edildiğini,  Asil Nadir’in de  bu durumdan dolayı  İngiliz vatandaşlığını iade ederek TC vatandaşı olarak geriye kalan 1 yıllık mahkumiyetini Türkiye’de çekmek için müracaat ettiğini hatırlattı.

İngiliz hükümetinin istemiş olduğu tüm taahhütler yerine getirilmiş olmasına rağmen şu ana kadar iadesi ile ilgili bir adım atılmadığını belirten Tunalı, bu iadenin yapılabilmesi  için SODEP olarak imza kampanyası  başlatacaklarını kaydetti.

Tunalı, “Toplanacak olan imzalar  KKTC’de bulunan İngiltere Konsolosluğu’na teslim edilip haksız yere mahkumiyeti devam eden Sayın Nadir’in iadesini isteyeceğiz.Bu hareketin tüm KKTC insanının bir boyun borcu olduğunu düşünerek bu adımı atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunalı, “73 yaşına gelmiş  değerli insanın ülkesine iadesinin engellenmemesi hususunda İngiltere hükümetinin adım atmasını istediklerini” belirterek, tüm halkı başlatacakları kampanyaya katılmaya davet etti.
Başa dön tuşu