Kıbrıslı Türk sanayicilere çağrı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Kıbrıs

Kıbrıslı Türk sanayicilere çağrı!

Kıbrıslı Türk sanayicilere çağrı!

Cumhurbaşkanı Eroğlu, 29 Mayıs’ta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya geleceği yemekli görüşmede, bir yol haritası ve müzakerelerin başlama tarihini saptama gayretleri olacağını ifade etti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın 27. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sanayicilere, Kıbrıs Türk kültürünün ve yaşamının ayrılmaz parçası olan geleneksel ve Kıbrıslı Türklere ait ürünleri tescil ettirmeleri çağrısı yaptı. Eroğlu, aksi taktirde, bu ürünlerin ya zaman içinde kaybolacağı, ya da başkaları tarafından sahiplenileceği uyarısında bulundu.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “istikrarlı bir ekonomi, istikrarla büyüyen bir ekonomi” arzusunu ifade ederek kendisinden önce konuşanlardan biri olan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın “zirvede kavga var” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Eroğlu, “Benim kimseyle kavgam yoktur. Beni tanıyanlar 37 yıllık siyasi hayatımda kimseyle kavga etmediğimi gayet iyi bilirler. Cumhurbaşkanlığı kapıları herkese açıktır. Bütün siyasilere, muhalefete her zaman olduğu gibi açıktır, bugün olduğu gibi yarın da açık olacaktır” dedi.

Sanayi Odası’nın çabalarını memnuniyetle izlediğini söyleyen ve fiziki ve yönetsel anlamda alınan mesafenin takdire değer olduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti:

“ÜRETİM YAPIP ARTI DEĞER YARATAN TOPLUMLAR HAYATTA KALABİLİR”

“Önümüzde, üretimi anlayabilen, herhangi bir alanda üretim yapıp artı değer yaratan toplumların hayatta kalabileceği bir süreç vardır. Bunun için de vizyoner olmak ön koşul olarak önümüzde durmaktadır. Bireylerin, kurumların ve devletin angaje olduğu ekonomik faaliyetlerde mutlaka bir artı değer yaratılması şarttır. Yaratılan bu artı değerin de iyi bir pazar değeri olması gereklidir. Aksi halde global dünyada kendinize iyi bir yer edinmek mümkün olmayacaktır.”

“AĞIR SANAYİ HAYALCİLİK”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’de ağır sanayi düşünmenin hayalcilik olduğunu ifade ederek, “Ancak ülkemizin hızla gelişen diğer sektörlerine girdi verecek hafif sanayi ayni zamanda iç talebi ve dış talebi de karşılayabilecek durumda olmalıdır.  Bu çerçevede sanayicilerimizin eğitimi, iç ve dış pazarlara erişimi ve adaptasyonu son derece önemli bir konudur” dedi.

Turizm, yüksek öğrenim gibi hizmetler sektörünün ihtiyaç duyduğu girdilerin ülke sanayicileri tarafından üretilmesinin son derece önem taşıdığını kaydeden Eroğlu, hükümetin öne çıkan sektörleri, sanayicilerle istişare etmesine ihtiyaç duyulduğunu; ancak uzun dönemli ekonomik planlamalarla bu ihtiyacın giderilip, ekonomik aktörlerin hangi alanda üretim yapacaklarına sağlıklı bir şekilde karar verebileceğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Sanayi Odası ile üniversitelerin işbirliğine de memnuniyetini ifade ederek, hellimin AB’de tescili çalışmalarını da yakından takip ettiklerini; konuyu güven artırıcı önlemler çerçevesinde Rum kesimiyle görüşme masasına götürdüklerini ancak birçok alanda olduğu gibi Güney Kıbrıs’ın uzlaşmaz tutumu yüzünden bir sonuç alamadıklarını belirtti; konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

“KIBRIS TÜRK ÜRÜNLERİNİ TESCİL ETTİRİN”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hellimle ilgili sürecin kendileri için de öğretici olduğunu belirterek sanayicilere şu çağrıyı yaptı:

“Kıbrıs Türk kültürünün ve yaşamının ayrılmaz parçası olan geleneksel ve Kıbrıslı Türklere ait tüm ürünleri tescil etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde bu ürünler ya zaman içinde kaybolacaklar ya da başkaları tarafından sahiplenileceklerdir. Ekonomik haklarımıza ve ürünlerimize sahip çıkarak varlığımızı daha da perçinlememiz hepimizin çıkarınadır.”

Kıbrıs sorununa da değinen Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki ekonomik sorunun, müzakerelerin başlaması konusunda istismar edilecek gibi göründüğünü; Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i seçildiği gün sözlü ve yazılı kutlayarak, müzakerelerin geciktirilmeden başlamasını istediğini ilettiğini hatırlattı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ve yabancı büyükelçilerle görüşmelerinde de müzakerelerin bir zaman limitiyle ve bir an önce başlaması talebini dile getirdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, ancak güneydeki yaklaşımın sonbaharda başlaması yönünde olduğunu belirtti.

29 MAYIS’TAKİ YEMEK

Eroğlu, 29 Mayıs’ta Anastasiadis ve Downer’le yapacakları yemekli sohbette, yol haritasını belirleme ve müzakerelerin başlama tarihini saptama gayretleri olacağını söyledi.

“KARŞI TARAF ANLAŞMA NİYETİYLE MASAYA GELMEZSE 40 YIL DAHA…”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kendisinin anlaşmadan yana olmadığı yönünde yorumlar bulunduğunu ancak karşı tarafın düşüncesinin de bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, karşı taraf anlaşma niyetiyle masaya gelmediği taktirde 40 küsur yıldır devam eden müzakerelerini, 40 küsur yıl daha devam edeceğini kaydetti.

Eroğlu, esas müzakerelerin başlaması ve bir zaman dilimi içinde anlaşmayla sonuçlanmasının ana, nihai hedefleri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Ama takdir edersiniz ki müzakerelerde bazen sonuç alınır, bazen alınmaz. Amacımız sonuç almaktır. Sonuç almak için de müzakerelerin süratle başlatılmasıdır. Benim söylediğim şu: Eğer ucu açık müzakereler yıllarca devam ederse, yeni yeni nesiller ortaya çıkmakta ve bugünkü statükoyu benimser hale gelmekte… O bakımdan bir an önce ve BM’nin Kıbrıs’la ilgili parametrelerine göre uygun şekilde müzakereleri sürdürüp anlaşmamız gerekmektedir. Aksi halde müzakereler uzadıkça sonuç almak o denli imkansız hale gelecektir. Bunu da bütün görüşmelerimizde kayıtlara geçirmekteyiz.

İnşallah yakında müzakereler başlar ve olumlu bir sonuç alırız.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar