Köşe Yazarları

Kıbrıslı Rumların çaresizliği AB’nin yanlışı

Kıbrıslı Rumlar ekonomik olarak tam bir çaresizlik içine itildiler.
                Meclis’te yapılan konuşmalarda Avrupa Birliği’ni yeni sömürgecilikle suçladılar.
                Kıbrıslı Rumlar Rusya’dan yardım alamayınca tekrar Avrupa Birliğine gittiler ve Troyka’nın kendilerine sunmuş olduğu paketi ki bu pakette 100.000,00 Euro’nun üzerindeki mevduatlara vergi kesintisi de mevcut kabul etmek zorunda kaldılar. Aslında bu pakette ki anlayış 10 milyar Euro’luk kredi sonu değildir. Bu anlayış Rusya’dan gelen ve kaynağı belirsiz olan paralarla büyüyen ve ekonomiye sorun yaratan finans sektörünün büyüklüğünü kırmak ve özel sektör kredi stokunun 2-3 yıl içinde makul düzeye çekmektir. Diğer bir anlayış ise kaynağı belirsiz fonların vergilendirilmesi sağlamak ve Rus sermayesine ders vermektir. Ayni zamanda rehabilite edilmeyen bankacılık sektörünün de rehabilite edilmesini sağlamak.
                Eğer Kıbrıslı Rumlar yıllarca refah içinde yaşıyorlarsa ve şimdi kendilerini kurtarmak için AB yurttaşlarının ödediği vergilerle oluşturulan fonlara başvuruluyorsa bunun da bir bedeli olacak. Ben Güney Kıbrıs’a dayatılan şartlarda AB’nin haklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Güney Kıbrıs yıllarca finans sistemini rehabilite etmekten imtina etmiş fakat AB’de buna göz yummuştur. Yani Güney Kıbrıs’ta bu konuda ne kadar suç varsa o kadar suçta AB’de vardır.
                Kıbrıs Rum toplumu için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bankacılık ve finans sektörü küçülecek, kredi hacmi azalacak, özel  ve kamu kesimi de küçülecek. Üretimden vazgeçen Kıbrıslı Rumlar tekrar üretime yönelmek zorunda kalacak kısacası suni refah artık rafa kalkacak. İşsizlik artacak finans sektörüne güvenin kaybolması ile birlikte büyük sermayeler Güney’den çıkacak nitekim Populer Bank of Cyprus tasfiye edilecek bu bankada olan ve güvence kapsamına girmeyen 100,000 Euro’nun üzerindeki hesaplar dondurulacak ve bu bankanın borçlarının ödenmesinde kullanılacak. Populer Bank of Cyprus’ta hissesi bulunan büyük hissedarlar varlıklarını kaybederken bu bankanın kapaması sonucunda binlerce çalışan işsiz kalacak. Laiki Bank’ın diğer bir adıyla Populer Bank of Cyprus’un kapanmasıyla büyük oranda kredi kaynağı ortadan kalkmış olacak.
                Bankalara getirilen yeni uygulamalar sayesinde ekonomi büyük bir durgunluk içine girecek ve ekonomi 2-3 yıl negatif büyüme yaşayacak. Bu durumu dikkate alacak olan yabancı bankalar (14 tane yabancı banka var) büyük bir olasılıkla Güney Kıbrıs’taki faaliyetlerini tekrar gözden geçirecekler.
Güney Kıbrıs’ta ekonominin önünde büyük güçlükler var. Rus sermayesi krizden payını büyük oranda alıp kaçabildiğince ülkeyi terk edecek. Bu kararlardan ürken diğer yabancı sermayenin de büyük olasılıkla ülkeyi terk etmek için yol arayacakları kesin. Ekonomi çıkan sermayeden dolayı kaynak sıkıntısı ile karşı karşıya kalacak.
                Avrupa Birliği Güney Kıbrıs’ın ekonomisini küçültürken Almanya-Rusya çatışmasına dönüşen Troyka ile pazarlıklarda kapitalist ekonomik modelin yarattığı krizin faturasının bir kısmını Ruslara ödettiriyor.
                Avrupa Birliği çok tehlikeli bir oyun  oynadı. Bu oyunun baş aktörü Almanya Başkanı Merkel Avrupa’ya ve Euro Bölgesi’ne de büyük bir darbe indirdi. En azından kısa bir süreliğine dahi de olsa çünkü Avrupa’nın diğer sorunlu ülkeleri de var. İspanya, Portekiz, İtalya buradaki yatırımcıların içine kurt düşmüştür. Güney Kıbrıs’a uygulanan model emsal alınırsa yarın diğer ülkelere de uygulanabilir düşüncesiyle AB’de bu kararlar bulantıya yol açacaktır. AB Güney Kıbrıs’ta kuyuya taş attı.
                Bizim artık Güney Kıbrıs için ummaktan başka yapacak bir şeyimiz yok.  Umalım bu yeni dönem kısa sürede sonuç versin ve Kıbrıs Rum Toplumu ayakları üzerinde dursun ve umalım zenginliklerini Kıbrıslı Türkler ile paylaşmak istemeyen (kendi deyişleriyle) Kıbrıslı Rumların ayni gemide olduğumuzu fark edip Kıbrıs Meselesinin çözümünde daha proaktif bir yol izlesinler ve Kıbrıs’taki çözümü zorlasınlar.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı