Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği, Girne’de, “KKTC Kitap Okuyor” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği, Girne’de, “KKTC Kitap Okuyor”

Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği

Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği, “49. Kütüphane Haftası” kapsamında Türkiye’deki  "81 İlde Kitap Okuyoruz" etkinliğiyle eş zamanlı olarak bugün Girne’de, “KKTC Kitap Okuyor” etkinliği düzenledi.

“KKTC Kitap Okuyor” etkinliği 12.30 – 13.30 saatleri arasında 20 Temmuz Kordonboyu Caddesi Atatürk ı Meydanı’nda yapılan etkinlikte, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, kitap ve şiirler okundu.


Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ile Kıbrıs Türk Yazar Birliği’nin katılım ve desteğinde gerçekleşen etkinliğe, Milli, Arşiv ve Araştırma Dairesi yetkilileriyle Anafartalar Lisesi öğretmen ve öğrencileri de katkı koydu.

Etkinlikte, Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Rukiye Kaymak, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven, İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Konya birer konuşma yaptı.

KAYMAK

Kıbrıs Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanı Rukiye Kaymak yaptığı konuşmada, etkinliği 49’uncu Kütüphane Haftası kapsamında Türkiye’deki  "81 İlde Kitap Okuyoruz" etkinliğiyle eş zamanlı olarak gerçekleştirdikleri belirterek, “KKTC Kitap Okuyor”  adıyla yapılan etkinlikte okuma ve okuma alışkanlarında farkındalık yaratma amaçlandığını vurguladı.

Kaynak,  Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ile Kıbrıs Türk Yazar Birliği’nin desteğinde gerzekleştirilen etkinliğe İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü, Milli, Arşiv ve Araştırma Dairesi yetkilileri ve Anafartalar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin da katkı koyduğunu söyledi.

GÜVEN

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven ise gazetecilik mesleğinin okuma ve yazmaya dayalı olması edeniyle böylesine anlamlı bir etkinliğe destek vermesinin doğal olduğunu ifade ederek, Birliğin öğrencileri okumaya teşvik etmeye her zaman devam edeceğini söyledi.

KKTC’de okuma oranının düşüklüğüne dikkat çeken Güven, okumanın önemli olduğu ve okullarda öğrenim gören öğrencilerin daha çok gazete, kitap ve dergi okumaları için teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.

Hüseyin Güven, ektiği düzenleyen Kütüphaneciler Derneği’ni kutlayarak katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

KONYA

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Konya ise konuşmasında “KKTC Kitap Okuyor” etkinliğine katılmanın mutluluğunu yaşadığına işaret ederek, kitap okumayı teşvik eden etkinliğin Türkiye’de son dönemlerde “gelenek” haline geldiğini söyledi.

Kütüphaneciler Derneği’ni okumayı teşvik eden etkinliği için kutlayan Konya, KKTC’de bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar