Kıbrıs

Kıbrıs Sigorta’da 400 bin TL’lik kavga 

400 BİN TL TAZMİNAT: Kıbrıs Sigorta’nın bugün yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında Genel Müdürlük görevini yürüten Uğur Kiraz’ın görevden alınacağı konuşuluyor. Kiraz’ın görevden alınmasıyla 2013 yılında yapılan sözleşme gereği, sözleşmesi bitene kadar olan maaş ve tazminatlarını ödemek zorunda

TARTIŞMALI ATAMA: Kıbrıs Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür görevine UBP hükümeti döneminde atanan Uğur Kiraz, sabıka dosyası nedeniyle çok tartışılmıştı. Tartışmalı atamanın ardından, Kiraz, Ağustos 2009’dan bu yana yaklaşık 6 yıldır bu görevi yürütüyor

‘KOTAK GETİRİLECEK’ İDDİASI: Bugünkü toplantıda Uğur Kiraz’ın görevine son verileceği ve sözleşmesinde belirtilen tazminatların ödeneceği ifade edildi. Uğur Kiraz’dan boşalacak göreve ise Demokrat Parti Ulusal Güçler Dış İlişkiler Sorumlusu Serhat Kotak’ın getirileceği kaydedildi

“TAZMİNATIM DEVREYE GİRER”: Kıbrıs Sigorta Genel Müdürü Uğur Kiraz, Yönetim Kurulu’nun kendisini görevden alması durumunda sözleşmesinde bulunan tazminat maddesinin yürürlüğe gireceğini belirtti. Kiraz, 2009 yılından beri şirketi yüzde 122 büyüttüğünü de kaydetti

Bertuğ TOPAL
Kamu İktisadi Teşebbüsü olan Kıbrıs Sigorta’da yeni atanan yönetim kurulu ile genel müdür arasında görevden alma krizi büyüyor. Yönetim kurulunun genel müdür görevini sürdüren Uğur Kiraz’ın görevden alınması durumunda sigorta ciddi tazminat ile karşı karşıya kalacak.
Bugün yapılacak yönetim kurulu toplantısında genel müdürlük görevini yürüten Uğur Kiraz’ın görevden alınması durumunda Kıbrıs Sigorta yaklaşık 400 bin TL zarara sokulmuş olacak. Bu da son iki yıldır ciddi atılım yapmış olan Kıbrıs Sigorta’nın zarara girmesine sebep olacak.

Sözleşme 2018’de bitiyor
2013 yılında Uğur Kiraz ile yapılan sözleşme gereği Kiraz’ın görevden alınması durumunda Kıbrıs Sigorta, Kiraz’a sözleşmesinde bulunan maddeler gereği 400 bin TL’ye yakın tazminat ödeyecek. Kiraz ile yapılan sözleşme ise 2018 yılında bitiyor.

“Kotak getirilecek” iddiası
Bugün yapılacak Kıbrıs Sigorta Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Uğur Kiraz’ın görevine son verileceği ve sözleşmesinde belirtilen tazminatların ödeneceği konuşuluyor. Uğur Kiraz’dan boşalacak göreve ise Demokrat Parti Ulusal Güçler Dış İlişkiler Sorumlusu Serhat Kotak’ın getirileceği ifade ediliyor.

Bile bile zarara sokulacak
Kamu İktisadi Teşebbüsü olan Kıbrıs Sigorta’da yapılacak olan bu operasyonun devletin elinde kalan son KİT’lerden olan Kıbrıs Sigorta’ya büyük zarar vereceği belirtiliyor. Bir anda şirketin kasasından çıkacak 400 bin TL’ye yakın paranın boşuna harcanacağı da konuşulanlar arasında.

Kiraz: Sadece Genel Müdürlük yapıyorum
Kıbrıs Sigorta Genel Müdürü Uğur Kiraz ise Havadis’e yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıllarda yönetim kurulunun toplanarak kendisine genel müdürlük görevini verdiğini belirtti. Hem yönetim kurulu başkanlığı hem de genel müdürlüğü bir arada yürütmeye çalıştığını ifade eden Kiraz son dönemde yeni yönetim kurulu ile birlikte kendisinin sadece genel müdürlük görevini yürütmeye başladığını belirtti.

“Görevden alınırsam tazminatım devreye girer”
Kiraz, bugün gerçekleştirilecek yönetim kurulu toplantısının ardından birçok şeyin netleşeceğini ifade etti. Yönetim kurulunun kendisini görevden alması durumunda sözleşmesinde bulunan tazminat maddesinin yürürlüğe gireceğini belirtti. Kiraz, kendisinin direk olarak yönetim kuruluna karşı sorumlu olduğunu da belirtti.

“Şirketi %122 büyüttüm”
Kıbrıs Sigorta’yı göreve geldiği günden itibaren ekibiyle birlikte yüzde 122 büyüttüğünü ifade eden Kiraz, göreve geldiğinde şirketin 3 milyon TL parası olduğunu bu parayı 6 milyon TL’lere çıkardıklarını belirtti. Şu anda şirketin 4 milyon TL ödenmiş sermayesi olduğunu kaydeden Kiraz, “Ciro ve kar bakımından şirketin hiç ulaşamadığı rakamlara ulaştık. Ben sözleşmeyi 2013’te imzaladım. Bu sözleşme 5 yıllıktır” dedi.

“Yıpranıyoruz”
Kiraz, yaşanan görevden alma konularının şirketi ve kendisini yıprattığını belirterek “Üzülüyorum, ben bugün varım yarın yokum. Bu bir KİT kuruluşudur. Referans firmasından, ürün kaportacılarına ve devlete olan tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Şirket ilk defa geçen yıl kar payı ödedi. Ben kontrolü bıraktığım anda bu işler yürümez. 1985 yılından beridir mali müşavirlik yapıyorum. Şirkete zarar verecek herkesin çekilmesi gerek. Bu bize ilerde sorun yaratacak” şeklinde sözlerini tamamladı.

Havadis “tartışmalı atamayı” gündeme taşımıştı

Kıbrıs Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür görevine UBP hükümeti döneminde atanan Uğur Kiraz, sabıka dosyası nedeniyle çok tartışılmıştı. Tartışmalı atamanın ardından, Kiraz, Ağustos 2009’dan bu yana yaklaşık 6 yıldır bu görevi yürütüyor. Havadis 2009 yılında yaptığı haberde tartışmalı atamayı okuyucusuna duyurmuştu. Uğur Kiraz’ın polis sabıkasında kumar oynama gibi suçları olduğu o dönemde de gündeme getirilmişti.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı