Kıbrıs Konusunda Çözüm İçin Düğmeye Basıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

Kıbrıs Konusunda Çözüm İçin Düğmeye Basıldı

Kıbrıs Konusunda Çözüm İçin Düğmeye Basıldı

Amerikalılar çözüm için devrede…
Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümü konusunda başlattığı etkin girişimler sonuç vermeye başladı. Washington Ankara’nın “Gelin 2013 yılında Kıbrıs sorununu tarihe gömelim” çağrısına olumlu yanıt verdi. Amerika’nın önümüzdeki günlerde etkin bir şekilde Kıbrıs sorununun çözümü için devreye gireceği bildirildi.
Davutoğlu hafta sonunda Kıbrıs’ta olacak
Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu New York’ta Başbakan İrsen Küçük’le görüştü. Davutoğlu-Küçük buluşmasında Kıbrıs’ta çözüm konusundaki kararlılık vurgulandı.
Kıbrıs sorunu uluslararası toplumun yeniden gündeminin ön sıralarına çıktı. Havadis’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Türkiye’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yaptığı yoğun ve ısrarlı girişimler sonuç vermeye başladı.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında doruk noktasına çıkan girişimler sonucu ABD Kıbrıs’ta yeniden devreye girmeye yeşil ışık yaktı.
Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. Yapılan görüşmelerde başta Kıbrıs konusu olmak üzere orta doğu ve Kafkaslardaki gelişmeler ele alındı.
ABD YENİDEN KIBRIS MESELESİNİ GÜNDEMİNE ALDI
Havadis’in diplomatik kaynaklardan elde ettiği güvenilir bilgilere göre Türkiye Amerika Birleşik Devletlerine Kıbrıs meselenin artık bir sonuca bağlanması konusunda etkin rol oynaması talebinde bulundu. “Bizim Kıbrıs’ta çözüm için kararlılık ve irademiz var. 2013 çözüm için en uygun zaman. Biz hazırız. Hadi siz de gelin bu işi bitirelim” mesajını Washington’a en üst düzeyde aktaran Ankara, hedef olarak 2013 yılında çözümü koydu.
Türkiye’nin ay sonunda liderlerin bir araya geleceği yemekle birlikte müzakere sürecinin kapsamlı ve sonuç alıcı bir şekilde yeniden ivme kazanması konusundaki beklentisinin dile getirildiği ABD temasları sırasında, Kıbrıs meselesinin çözümü için daha uzun yıllar beklenemeyeceğine de vurgu yapıldı.
Havadis Gazetesi'nin haberine göre Ankara’nın kararlı tutumu Kıbrıs konusunda Washington’u hareketlendirdi.
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Türk tarafının çağrısı ile Kıbrıs sorununun çözümünde etkin rol oynamak için harekete geçme kararı aldı.
Ankara sadece Kıbrıs sorununu değil bölgesinde yaşanan diğer sorunları çözmek için de girişimlerini yoğunlaştırdı. Ankara’nın sadece Kıbrıs sorununu değil, Orta Doğu ve Kafkaslarda yaşanan sorunları ortadan kaldırıp bölgenin bir işbirliği ve barış havzasına dönüşmesini istediği bildirildi.
Bundan tüm tarafların kazanacağına vurgu yapan Ankara, sorunları ortadan kaldırma sürecinde Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte çalışacak.
DAVUTOĞLU ADAYA GELİYOR
Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu New York’ta Başbakan İrsen Küçük’le görüştü. Davutoğlu-Küçük buluşmasında Kıbrıs’ta çözüm konusundaki kararlılık vurgulandı. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Başbakan İrsen Küçük ile yaptığı görüşmede önümüzdeki hafta sonunda KKTC'ye geleceğini açıkladı.
Görüşmede Kıbrıs konusu başta olmak üzere Türkiye ve bölgeyi ilgilendiren konular ele alınırken Türk tarafının Kıbrıs'ta bir çözüme hazır olduğu mesajı verildi. Davutoğlu’nun adaya yapacağı ziyaret sırasında KKTC yetkilileri ile son gelişmeler masaya yatırılacak ve atılacak adımlar üzerinde durulacak.
Bu arada Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki günlerde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avromopulos ile de görüşecek.
KUZEY KIBRIS’TA SİYASİ KRİZİN ZAMANI DEĞİL
Diplomatik kaynaklar Ankara’nın adeta nakış örer gibi yaptığı çalışmaların Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda büyük önem taşıdığına işaret ederek, bu ortamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir siyasi krizin Kıbrıs Türk halkına bedellerinin ağır olabileceğine işaret ettiler.
Kaynaklar, herkesin enerjisini 2013 yılında Kıbrıs’ta bir çözüm bulmaya odakladığı bir zamanda, Kuzey Kıbrıs’ta kriz yaratmanın kimseye bir faydası olmayacağının altını çizdiler.
Ayni kaynaklar, kişisel ve küçük hesaplar uğruna atılacak adımlarla uluslararası toplumun dikkatinin yeniden Kıbrıs sorununa çevrildiği bir aşamada kimsenin bunu sabote etmeye hakkı olmadığına vurgu yaptılar.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar