Kıbrıs

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği: “Din dersleri toplumsal ihtiyaç ve anayasal haktır”


Dernek, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin Türkiye’den gelen öğretmenler tarafından verilmesi ve Kıbrıs Türk toplumunun dokusuna yabancı olmalarının da bir başka sorun olduğunu savunarak, “Kıbrıs Türk toplumunun yeni açılan İlahiyat fakültelerimizde yetiştirdiği işsiz öğretmenlerine de öğretmenlik yolu açılmalıdır” dedi.

Dernek başkanı Emre Özkan yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesinin yılmaz savunucusu öğretmen sendikalarının son günlerde “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerini ve öğretmenlerini hedef alan açıklamalarını esefle izlediklerini kaydetti.

Özkan, “Bugün AB yolunda Avrupa’da bile reel bir karşılığı kalmayan ideolojik saplantılarla bazı öğretmen arkadaşlarımızın hareket etmesi bizleri derinden üzmektedir” diyerek, Kıbrıs Türk toplumunun talepleri ile açılan Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin, diğer İlahiyat fakülteleri ve ailelerin talep ettiği “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” derslerinin; “ne neo-liberal bir saldırı, ne de muhafazakâr bir dayatma” olduğunu, tamamen toplumsal bir ihtiyaç ve talep, ayrıca Anayasal bir hak olduğunu kaydetti.

Tüm temennilerinin; “öğretmenlerine, insan haklarına, toplumuna, çevresine, ailesine, nenesine, dedesine, yaşlısına saygılı, sevgili, doğru, dürüst, erdemli nesillerin yetişmesi ve vefatlarından sonra kendilerine bir Fatiha, bir Yasin okuyacak, dininden haberdar kimselerin yetişmesi” olduğunu belirten Özkan, şöyle devam etti:

“Başta ‘Göç Yasası’na karşı öğretmen sendikalarımıza destek beyan ederken onların haklı taleplerini de destekliyoruz.

Kıbrıs Türk toplumunun aydınlık yarınlarının teminatı olan öğretmenlerimizin haklı talepleri dikkate alınmalı, sendikal mücadeleleri toplumsal olarak desteklenmelidir. Geleceğimiz olan öğrencilerimizin daha modern koşullarda eğitim alması için gerekli girişimler yapılmalı, okulların bir an önce yenilenmesi ve yeni okullar yapılarak okullardaki talebi karşılayacak öğretmen istihdamları gerçekleştirilmelidir. Sınıf sayısı çoğaltılmalı, sınıf öğrenci sayısı düşürülmeli, öğretmen sayısı ve verimliliği artırılmalıdır.

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği olarak, ideolojik saplantılı bazı öğretmenlerimizin sendikalarımızı da alet ederek ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ derslerini, öğrencilerini ve öğretmenlerimizi bunca hengâmenin içinde medya malzemesi yapmalarını samimi bulmuyoruz.

‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ derslerinin Türkiye’den gelen öğretmenler tarafından verilmesi ve Kıbrıs Türk Toplumunun dokusuna yabancı olmaları bir başka sorundur. Kıbrıs Türk Toplumunun yeni açılan İlahiyat Fakültelerimizde yetiştirdiği işsiz öğretmenlerine de öğretmenlik yolu açılmalıdır.

Bunun için ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ öğretmenliği istihdamlarının, diğer branşlardaki öğretmen eksikliklerinin de giderilerek gerçekleştirilmesini talep etmekteyiz. Bu konuda öğretmen sendikalarımızla her türlü işbirliğine ve fikir alış verişine hazırız.”
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı