Kıbrıs

Kıbrıs için KRİTİK aylar!
ABD Kongresi Araştırma Servisi uzmanlarından Vincent L. Morelli’nin imzasına taşıyan ve ABD Kongresi Üyeleriyle, Kongre’deki komiteleri bilgilendirme amacını taşıyan rapor, “Kıbrıs: Yeniden Birleşmeye Ulaşmanın Kanıtlanmış Zorluğu” başlığıyla yayımlandı.
Raporda, Kıbrıs müzakerelerinde varılan uzlaşmalar ve karşılıklı tavizlerin kalıcı bir çözüme ulaşılmasını sağlayıp sağlayamayacağı, Kıbrıs’taki iki toplum tarafından kabul görüp görmeyeceğinin henüz kanıtlanmadığı belirtiliyor.Kongre üyelerine dağıtımı yapılan ve bugün Rum basınında da yer alan raporda, Kıbrıs sorununun gelişimi ve uzun yıllardır devam eden müzakereler hakkında bilgi aktarılırken, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi başkanı Nikos Anastasiadis’in sürdürdükleri müzakerelerin ilk sekiz ayının başarılı geçtiği ancak 2015 sonuna kadar bir çözüme ulaşılmasını sağlayamadığı kaydedildi.

Geçtiğimiz Ocak ayında yayımlanan raporda, 2016’nın ilk aylarının sorunun çözümünde kritik olduğu, bu arada Güney Kıbrıs’ta da parlamento seçimlerinin yaklaştığı kaydedildi. Raporda, “2016’nın ilk ayları, iki liderin, geçmiş liderler tarafından aşılamayan geleneksel engelleri aşıp aşamayacaklarının göstergesi olacak” denildi.

Raporda, varılacak bir anlaşmanın iki kurucu devlet esasına dayanmasının Güney Kıbrıs’taki siyasi liderliğe yakın bazı çevreleri rahatsız ettiği de savunularak, Güney’deki muhalefetin de buna tepki gösterdiği kaydedildi.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK AB İÇİN UTANÇ KAYNAĞI”

Kıbrıs’taki sorunun çözülmemiş olmasının Avrupa Birliği çevrelerinde rahatsızlık yarattığı da belirtilen raporda, “Çözümsüzlük ve bir AB üyesi ülkede BM Barış Gücü'nün bulunması, AB’nin siyasi statüsü için de bir utanç kaynağıdır” denildi.

Raporda, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün, AB-Türkiye ilişkilerinin boyutu ve Türkiye’nin üyelik süreci açısından da, Birliği rahatsız ettiğini ifade edildi.

Raporda, “bir çok gözlemciye” dayandırılarak, Akıncı ve Anastasiadis arasındaki olumlu ilişki ve sağlanan ilerlemenin “çözüme ulaşılabileceği yönünde yeni bir iyimserlik ortaya çıkardığına” işaret edildi.

Raporda, ABD’nin Kıbrıs’ta sorunun çözümüne gösterdiği ilgiye de dikkat çekilerek, özellikle 2014’te Başkan Yardımcısı Joe Biden’la başlayıp Dışişleri Bakanı John Kerry’nin gerçekleştirdiği son ziyarete kadar olan süreçle ilgili ziyaret ve temaslarla ilgili ayrıntılı bilgi verildi.

Raporda, Kerry’nin, Kıbrıs sorunun çözümle sonuçlanması konusunda yenilenmiş bir ABD ilgisi olduğunu ortaya koyduğu da kaydedildi.

Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünün, özellikle son dönemde IŞİD tehdidiyle karşı karşıya olan ABD ve Türkiye arasındaki “güçlü bağ” dikkate alındığında da ilgi gerektiren bir konu olduğu belirtilen raporda, bunun yanında çözümün, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz için, enerji gelişimi ve arzı açısından sağlayacağı etkiye ve role işaret edildi.

Başa dön tuşu