Kıbrıs

Kıbrıs, “GAZ”a geliyor!ABD'nin Kıbrıs'ta aniden devreye soktuğu planın ayrıntıları da hızla netleşiyor. Hükümet Sözcüsünden sonra Rum lider Anastasiadis de Türk tarafına rüşvet önerirken, "Enerjide işbirliği Türkiye-İsrail ilişkilerini iyileştirecek" diyerek önemli bir ipucu daha verdi. Lübnan'da 10 aydır süren kriz de birden bitti ve hükümet kuruldu.
Soruna ekonomik çözümDoğu Akdeniz'de 'münhasır ekonomik bölge' ilan eden Rumların tavır değişikliği yeni plana anlam kazandırırken, sorunun çözümü için 'ekonomi'nin öne çıkacağını da gösteriyor. Gaz yataklarını bulan Noble-Delek ortaklığı; Lübnan gazının da dahil edileceği ve Türkiye'ye uzanacak boru hattı için Türk şirketlerle görüşmeye geliyor!

Washington'un baskısıyla Ada'da yıllardır hayalini kurduğu avantajı yakalayan Anastasiadis, Türk tarafını tuzağa düşürmek için masal anlatmayı sürdürüyor.

ABD baskısıyla ortaya konan yeni uzlaşı planıyla Kıbrıs'ta avantajı eline geçiren Rum lider Nikos Anastasiadis, Türk tarafını anlaşmaya ikna için pembe masallara devam ediyor. Kıbrıs Rum yönetimi, bir yandan parlak vaatlerde bulunurken, bir yandan da enerji ve diplomatik alanlarda  "Örtülü rüşvet"  önerilerinde bulunuyor. Kıbrıs'ta müzakere sürecine ilişkin, Ada'nın 40 yıllık bölünmüşlüğe son verecek bir anlaşmanın, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişmesine etki edebileceğini iddia aden Anastasiadis, Kıbrıs'ta olabilecek enerji işbirliği anlaşmasının Ankara ile Tel Aviv arasındaki ilişkilerin iyileşmesinde temel yapı taşını oluşturacağını öne sürdü. Rum hükümet sözcüsü de, enerji alanında Türk tarafına örtülü rüşvet önermişti. Türk gemilerinin, Rumların Doğu Akdeniz'de ilan ettiği "Münhasır ekonomik bölge" ye yaklaşmasına bile itiraz eden Anastasiadis, ağız değiştirerek Kıbrıs'ta olabilecek bir anlaşmada, Türkiye'nin bölgede keşfedilen doğalgazın diğer ülkelere sürekli temini için yardımcı olabileceğini belirtti.

İsrail gazı

Doğu Akdeniz'deki petrole göz diken ve Ada'daki müzakerelere ayar veren "Enerji avcısı" ABD, Lübnan'da da yeni hükümetin kurulmasına ön ayak oldu. Tüm bu gelişmeler, Doğu Akdeniz enerji senaryolarını da ısındırıyor. İsrail, yaklaşık 1 trilyon m3 olduğu düşünülen gazın bir bölümünü ilerleyen yıllarda ihraç edebilir. Gazı çıkartan ortaklık, bu konuda işbirliği yapmaya niyeti olan Türk şirketlerle görüşmek üzere bu hafta İstanbul'a geliyor. Uzmanlar, İsrail'den Avrupa'ya gaz taşınmasında, Türkiye dışındaki herhangi bir alternatifin sekiz kat daha pahalı olabileceğini öne sürüyor. Noble-Delek ortaklığı, İsrail-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı Projesiyle ilgilenen dört şirketle görüşmek üzere İstanbul'a geliyor.

Başa dön tuşu