Kıbrıs Ekonomi Savaşı! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Kıbrıs Ekonomi Savaşı!

Kıbrıs Ekonomi Savaşı!

Güney Kıbrıs’ta ekonomik krizden çıkış amaçlı yasal düzenlemelerle ilgili belirsizlik dün Lefkoşa’nın güneyini savaş alanına çevirdi. Nikos Anastasiadis hükümeti zor saatler geçirdi. Rum başkan Anastasiadis sabah saatlerinde siyasi partilerle bir toplantı gerçekleştirerek 5.8 milyar Euro’luk kaynak sağlayacak bir fon oluşturulması için çalıştı.

Dayanışma Fonu…


Güney Kıbrıs’ın Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan 10 milyar Euro’luk ekonomik destek almasıyla ilgili anlaşmanın ileri götürülmesi için Rum Hükümeti, siyasi parti başkanlarına “Dayanışma Yatırım Fonu” oluşturulması önerisinde bulundu. Öneri daha sonra yasa tasarısına dönüştürülmek üzere bakanlar kurulu toplantısında ele alındı.
100 bin Euro’nun altına garanti…
Hükümet, “Dayanışma Yatırım Fonu” oluşturulmasını öngören formüle 100 bin Euro’nun üstündeki hesaplardan yapılacak kaynağın da aktarılması yasa tasarısına eklenirken, 100 bin Euro’nun altındaki hesaplara ise devlet garantisi verilmesi yönünde fikirler oluştu
Laiki satılacak…
Fona kaynak oluşturulması öngörüsü çerçevesinde Laiki Bankası’nın satılmasına da karar verildiği öğrenildi. Bu arada Rusya temaslarını sürdüren Maliye Bakanı Mihalis Sarris de bu kez, Rus maliye Bakanı’nın kapısını “Borç değil ancak fona katkı” teklifiyle çaldı. 
Düzenleme yeniden parti başkanlarına sunuldu

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Bakanlar kurulu toplantısında son şekli verilen Fon Yasası’nı yeniden toplantıya çağırdığı Parti başkanlarına sundu.  Rum Başkanlık Köşkü’ndeki toplantı geç saatlere kadar devam etti. Toplantı sonrası herhangi bir açıklama yapılmazken, siyasi parti başkanları Rum Meclisine gitti.
Eylemler toplantıyı geciktirdi…
Meclis önündeki eylem toplantının geç saatlere kadar başlamasını engelledi. Rum parti başkanları meclise gittikten sonra Laiki Bankası’nın yönetimi ile çalışanların temsilcileri de meclise çağrıldı. Oluşturulan yeni formül onlara da aktarıldı. Meclis Genel Kurulu geç saatlerde yasal düzenlemeleri yapmak üzere toplandı.
Günün ilk saatlerinde geçmesi bekleniyor…

Eylemciler de Meclis toplantısı sırasında eylemlerini sürdürdü. Eylemciler gece yarısına kadar Meclis’ten çıkacak kararı bekledi. Gazetemiz baskıya hazırlandığı sırada henüz meclis toplantısı sona ermemişti.

Rusya’ya yeni teklif…

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, de dün akşam yeniden Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ile bir araya geldi.
Kıbrıs Haber Ajansı (KHA)’na açıklamalarda bulunan Sarris, Rusya Enerji Bakanı ve diğer yetkililerin de toplantıya katılma olasılığı bulunduğunu söyledi.
İhtiyatlı iyimserlik içerisinde olduğunu belirten Sarris, Rusya’dan yeni bir borçlanmanın masada olmadığını, Kıbrıs Hükümeti’nin perşembe günü kurulmasına karar verdiği bir Dayanışma Yatırım Fonu’na Rus yatırımı olabileceğini bildirdi.
İhtiyatlı iyimserliklerini sürdürdüklerini, bazı şeylerle ilgilendiklerinin kendilerine söyleneceğini umut ettiklerini belirten Sarris, “Görüşme çağrısı yapıldığından öyle veya böyle nerede durduğumuzu bileceğiz” şeklinde konuştu.

Yeni borç yok… İstenen fona katkı
Bir soruyu yanıtlayan Maliye Bakanı, kamu borçlanmasını artıracağından dolayı Moskova’daki temaslarının yeni bir Rus borçlanması üzerinde yoğunlaşmadığını ifade etti.
Sarris, görüşmelerin daha çok çeşitli yatırımlar, hatta Kıbrıs’ta kurulacak olan yatırım fonuna yatırımlar veya bankacılık sektörü, enerji gibi başka yatırımlar üzerinde olacağını bildirdi.

Meclis önü savaş alanı

Laiki satılacak haberi, çalışanları sokağa döktü. Meclis önünde toplanan eylemciler ile polis arasında arbedeler yaşandı

Lefkoşa’da, Euro Grubu’nun belirlediği kurtarma paketinin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından karşılanması kararlaştırılan 5,8 milyar Euro’luk açığın bir bölümünün kapatılması amacıyla hükümetin Laiki Trapeza’yı (Halk Bankası) satma kararına tepki gösteren göstericilerle polis arasında arbede çıktı.

Lefkoşa’da akşam saatlerinde, bugün 5,8 milyarlık açığın bir bölümünün karşılanması amacıyla siyasi liderler tarafından oluşturulması kararlaştırılan özel “yatırım fonu” ile ilgili yasa tasarısının görüşüldüğü sırada, parlamento önünde toplanan çoğunluğu Laiki Trapeza çalışanı göstericiler, polis kordonunu aşmak istedi. Bunun üzerine polisle göstericiler arasında arbede çıktı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Rum Parlamentosu önünde, ellerinde “Kıbrıs satılık değil”, “Laiki Trapeza’dan ellerinizi çekin” yazılı pankartlar bulunan göstericilerin protestosu sürerken, bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

Parlamento önünde yaşanan olayların ardından açıklama yapan Güney Kıbrıs Merkez Bankası Müdürü Panikos Dimitriadis, Rum bankacılık sisteminde bazı değişiklikler yapılmasının kredi anlaşmasının gereği olduğunu belirterek, bu çerçevede Laiki Trapeza ile ilgili bazı kararlar alındığını söyledi.

Bununla ilgili hazırlanan yasa tasarısının bankanın ve çalışanların çıkarına olduğunu ileri süren Dimitriadis, aksi halde Laiki Trapeza’nın bütünüyle iflas edeceğini ve bunun ülke ekonomisine olumsuz etkisi olacağını kaydetti.

Bu arada, Güney Kıbrıs’taki gelişmeler üzerine Euro Grubu’nun akşam saatlerinde telekonferans aracılığıyla acilen toplanma kararı aldığı öğrenildi.

Rum medyasına yansıyan haberlerde, hükümetin 5,8 milyar Euro açığın kapatılması için herkesin gönüllü olarak katılabileceği bir yatırım fonu oluşturulmasını kararlaştırdığı, geriye kalan bölümümün ise Laiki Trapeza’nın satışından elde edilmesini planlandığı belirtilmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar