Kıbrıs

‘Kıbrıs Bilim Heyeti’ Kazakistan’da anlaşmalara imza attı
GAÜ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakistan ziyaretinin çok iyi geçtiğini belirten Serhat Akpınar, “GAÜ’nün yanısıra Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı olarak da çok yararlı temaslarımız oldu” dedi.
Kazakistan Dil Kurumu Yönetim Toplantısında “önemli gelişmeler” olduğunu belirten Akpınar “Kıbrıs Türk Dil Kurumu’nun kurulması adımlarını atıyoruz.  Yavru Yurttan Ata Yurda çok önemli projelere yön vermek için yollardayız . Girne Amerikan Üniversitesi, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği, Kazakistan Dil Kurumu ile tarihi bir anlaşma imzaladı” ifadelerini kullandı.“KIBRIS TÜRK DİL KURUMU…”

“Bu özel günde KKTC’de kuracağımız Kıbrıs Türk Dil Kurumu ile ilgili Türksoy ve Kazakistan Dil Kurumundan destek aldık” diye konuşan Akpınar  “Bu tarihi toplantı için KKTC olarak ordaydık. Ülkem, GAÜ, KAÜ ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği için büyük bir gündü” diyerek şunları kaydetti:

“Ayrıca Kazakistan Dil Kurumu’nun özel ödülüne layık görüldük. Şahsım ve Sn. Olgun Üstün yaşanan ve yaşadığımız bu andan büyük bir onur duyduk . Kazakistan Dil Kurumu ile yapılan anlaşma sonrası Turan Üniversitesi ile de anlaşmalar yaptık.”

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ

Kazakistan ziyaretinin ilk günü “Dünden Bugüne Türk Destanları” adlı Yuvarlak Masa Toplantısı’na katılan GAÜ heyetinin, daha sonra  “Uluslararası Kazak Dil Kurumu, Uluslararası Türkoloji Merkezi ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği arasında, İşbirliği Protokol imzalama Töreni”ne katıldığı belirtildi.

Törende Kıbrıs Üniversiteler Birliği ile Kazakistan Üniversiteleri Birliği; Amerikan Eğitim Konsorsiyumu ile Turan Üniversitesi ve Kainar Üniversitesi; Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile Turan Üniversitesi ve Kainar Üniversitesi; Girne Amerikan Üniversitesi ile Turan Üniversitesi ve Kainar Üniversitesi arasında imza töreni gerçekleştirildiği kaydedildi.

Anlaşmalara GAÜ ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği adına Serhat Akpınar imza koyarken, KAÜ adına ise  Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Olgun Üstün imza koydu.

DEDE KORKUT TÜRBESİ ZİYARET EDİLDİ

İmza törenlerinin ardından Kızılorda’ya geçen heyetin, burada Dede Korkut Türbesi’ni ziyaret ederek Kızılorda Dede Korkut Üniversitesi’ne kitap bağışında bulunduğu; Kızılorda Dede Korkut Üniversitesi ve Girne American Üniversitesi arasında İşbirliği Protokolü imzalandığı belirtildi.

Aynı toplantıda Amerikan Eğitim Konsorsiyumu ile Kızılorda Dede Korkut Üniversitesi arasında “İşbirliği Protokolü” de imzalandığı kaydedildi.

Başa dön tuşu