Kıbrıs

Kıb-Tek: Mağusa’daki su sorunuyla hiç bir ilgimiz yokKIB-TEK ile hiç bir ilgisi olmayan bir işletmenin kendi iç sorunlarını KIB-TEK’in sorunu gibi yansıttığını belirten Gürkan, Gazimağusa’nın su ihtiyacının karşılanmasında önemli rolü olan ve şu anda kuruma bir  milyon TL’nin üzerinde borcu olan işletmeye karşı oldukça müsamahakâr davrandıklarını vurguladı.
Bu işletmenin Gazimağusa Belediyesi ile sözleşmesi bulunan “Famagusta Su İşletme Ltd.” olduğunu belirten Mehmet Salih Gürkan, yazılı bir açıklama yaparak kamuoyuna bilgi verdi.“KURUMA ŞİKAYET ULAŞMADI”

Söz konusu şirket yetkilisinin basındaki açıklamalarına değinen Gürkan, “İlgili işletmenin de yer aldığı bölgede 1 Ağustos’ta meydana gelen elektrik arızasında tesislerindeki elektronik kartların arızalandığını ifade eden yetkili, sözleşmede taahhüt edilen miktarda su sağlayamamalarının sorumluğunu kurumumuza yıkmaya çalışmıştır” dedi.

Aynı işletme yetkilisinin, KIB-TEK’in haber vermeden enerji kesintisine gittiğini, bu nedenle bir çok kez zarar gördüklerini iddia ettiğini belirten Gürkan, kuruma bu bölgeden elektronik cihazların arızalandığına dair hiçbir şikayet ulaşmadığını bildirdi.

“TAKSİTLENDİRİLEN TUTAR ÖDEMELERİ DÜZENSİZDİ…”

Famagusta Su İşletme Ltd. ile KIB-TEK’in ilişkisi hakkında da bilgi veren Mehmet Salih Gürkan şunları kaydetti:

“İlgili işletmenin aylık enerji tüketim bedeli ortalama 200 bin TL tutarındadır. 770 bin 302 TL’ye ulaşan tüketim borcu nedeniyle işletmenin elektrik akımı belli zamanlarda tarafımızdan kesilmek zorunda kalmıştır.

12 Mayıs 2014 tarihinde işletme yetkilileri tüketim borcunun taksitlendirilmesini talep etmiş ve ilgili tarihte yürürlükte olan kurum mevzuatı gereği borç miktarı 12 ayda ödenecek şekilde taksitlendirilmiştir.

İşletme, dönem fatura tutarını ödemesine rağmen, taksitlendirdiği tutarı ödemekte düzensiz davranmış ve yine değişik tarihlerde elektrik akımı işletmeye de haber verilerek kesilmiştir.

Son olarak işletme yetkilileri, kurumumuza başvurarak, önceden taksitlendirilen tutarın yeniden 60 ay vade ile taksitlendirilmesini talep etmişlerdir.

Yine yürürlükteki mevzuata uygun olan bu talepleri 7 Temmuz 2015 tarihinde kurum Yönetim Kurulu’nca onaylandıktan sonra durum işletmeye bildirilmiş ancak, bugün itibarıyla 1 milyon 185 bin 554 TL 30 Kuruş olan toplam borcun yeniden taksitli ödenebilmesi için gereken başvuru işletme yetkilileri tarafından yapılmamıştır.

Buna rağmen Gazimağusa halkının bu sıcak yaz günlerinde yaşayabileceği mağduriyeti de dikkate alan KIB-TEK elektrik akımını kesme yoluna gitmemiştir.

Görüleceği gibi Gazimağusa’nın su ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rolü olan işletmeye karşı kurumumuz oldukça müsamahakâr davranmış olmasına rağmen, kurumumuzla hiç bir ilgisi olmayan işletmenin kendi iç sorunları, kurumumuzun sorumluluğu olarak gösterilmeye çalışılmaktadır.

Görülen lüzum üzerine kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Başa dön tuşu