Kıbrıs

KHYD, Meclis önünde basın açıklaması yaptıKanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) Başkanı ile Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis önüne giderek Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasası’nın gündeme alınmasını talep etti.

Burada açıklama yapan Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, yeni hükümetin hayırlı olmasını diledi.
Kocaismail, Yasanın geçmesini 25 yıldır talep ettiklerini ifade etti.Kocaismail, “Yasa, ülkedeki kanser haritasının sağlıklı bir şekilde çıkmasını, hangi bölgelerde hangi tür kanser vakalarının yoğunlaştığını görmemize olanak sağlayacaktır. Cinsiyete, yaşa mesleklere göre kanser dağılımını en sağlıklı istatistiki verilerle ancak kanser Bildirim Zorunluluğu yasası ile görebileceğiz” dedi.

Çıkacak harita ile kanser nedenlerini bilimsel olarak ortaya koyabilme şansına sahip olacaklarını belirten Kocaismail, konuya öncelik verilmesini istedi ve 1-7 Nisan Kanser Haftasında müjdeyi alma için uğraş verdiklerini anlattı.

Kocaismail, “göreve yeni geldiğiniz ve ülkede bir ilk olan dörtlü koalisyon gününde iktidar ve muhalefet güçlerinin bu amaçla birleşerek yasamızın geçmesinin de bir ilk olmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu