Röportaj

Kendi dans stilini yarattı


Dergin Tokmak’ın henüz bir yaşındayken geçirdiği çocuk felci (polyo) hayallerini gerçekleştirmesine engel olmadı. Çocukluğundan beri dans etmeyi seven Tokmak ünlü bir dansçı olmayı başardı. Dans hayatına break dansla başlayan Dergin Tokmak daha sonra kendi yarattığı bir dans türü olan stix dans yani değnekle dansla büyük başarılar imza attı.

KKTCELL sponsorluğunda adamıza gelen Tokmak dans merakını ve sevgisini Havadis’e anlattı. Tokmak, “Herkesin bir engelli var. Ancak önemli olan yeteneğini fark etmek ve bunu geliştirmek” dedi.

3 yıldır serbest çalışıyor
3 yıldır bir yere bağlı olmadan serbest çalıştığını kaydeden Tomak şu ifadeleri kullandı:
Benim dansım değnekli akrobasi dansı. Yaptığı işi insanlara göstermeyi seviyorum. Şu anda bir grupla çalışmama gerek yok. 3 yıldır bağımsız olarak çalışıyorum. Birçok yerden davet alıyorum ve bunlar beni mutlu ediyor. Şu anda hayallerim gerçek oluyor. 

Binlerce takipçisi var…
Dergin Tokmak’ın sadece Facebook üzerinden 8 bine yakın takipçisi var. Ayrıca Tokmak’ı takip etmek isteyenler www.stixsteps.de adresinden takip edebilir ve ulaşmak isteyenlerde dergintokmakotmail.com adresinden ulaşabilir.

Tek sıkıntısı kitabının Türkçe baskısını yaptırmak 
Dergin Tokmak’ın şu an tek sıkıntısı ise Almanya olarak hazırladığı ve kendi biyografisinin yer aldığı kitabı Türkçe olarak yayınlamak. Kitabın Almancasının bulunduğunu kaydeden Tokmak, bu konuda sponsor aradığını ifade etti.

“Amcamın oğlunun desteğini gördüm”
Dans hayatında amcasının oğlunun büyük rolü olduğunu kaydeden Tokmak, şu şekilde konuştu:
1986 yılında break dansa başladım. Amcamın bana yardım ediyordu. Dans için gittiği yerlere beni de götürüyordu. Bir gün bana bir kaset getirdi. O kaseti izleyerek kendimi geliştirdim. Ellerimin üzerinde dönmesini öğrendim. O kaset bana çok ilham verdi.

“İnsanın bir tutkusu olmalı”
Her insanın bir tutkusu olması gerektiğini kaydeden Tokmak, müzik dinlerken kendini özgür hissettiğini anlattı. Tokmak şu şekilde konuştu:
Ayaklarım çalışmıyor. Ancak dans ederek uçmayı öğrendim. İlk önce Almanya’da bulunan Türk arkadaşlarımla bir grup kurduk. Grubun adı da Funk koyduk. Daha sonra kendi dans stilimi yarattım. Şimdi birçok gösteriye çıkıyorum davet alıyorum ve tüm bunlar beni çok mutlu ediyor.Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı