Kemer fobisi mahkemelik etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
Kıbrıs

Kemer fobisi mahkemelik etti

Kemer fobisi mahkemelik etti

 

“FOBİM VAR”… Mahkemede söz alan Alev Özdemir, “Kızıma hamileyken, eşim kemer taktığı halde bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Eşimi kaybettikten sonra emniyet kemeri takma konusunda fobim oluştu” diyerek kendini savundu


TAKMAZSA 5 BİN TL ÖDEYECEK… Mahkeme, Alev Özdemir’i suçlu bulup mahkum ederek, 2 yıl sulh ve sükunu koruyacağına ve benzer suçu işlemeyeceğine dair 5 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına karar verdi    

Emine UYSALTürkiye’den Kıbrıs’a uçak yolculuğu yaptığı sırasında “emniyet kemerini” takmayan 30 yaşındaki Alev Özdemir, tutuklandı.
6 yıl önce yaşanan olayda aleyhine dava okunarak serbest bırakılan Alev Özdemir, geçtiğimiz hafta KKTC’ye giriş yaptığı sırada, havaalanında görevli polislerden mahkemesi olduğunu öğrendi. Cuma günü adaya giriş yapan ve hafta sonu tatili bittikten sonra mahkemeye çıkarılan Alev Özdemir, mahkemede ilginç bir açıklama yaptı.   
“Uçuş emniyetini tehlikeye atma” suçundan aleyhine dava okunan Alev Özdemir, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde savcı Cemaliye Usanmaz tarafından itham edildiği suçu kabul etti.

Özdemir: Kemer fobim var
Yargıç Hale Ahmet Raşit’in huzuruna çıkan Alev Özdemir, “Olay 2007 yılında yaşandı. Tatil için gelmiştim. 6 yıl sonra davam olduğunu öğrenmem sürpriz oldu. Pazar gününden beri yurt dışına çıkamıyorum. Özür dilerim. Kızıma hamileyken, eşim kemer taktığı halde bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Eşimi kaybettikten sonra emniyet kemeri takma konusunda fobim oluştu” dedi.

Kemer takmazsa 5 bin TL ceza ödeyecek
Yargıç Hale Ahmet Raşit, Alev Özdemir’i aleyhine getirilen davadan suçlu bulup mahkum etti. Raşit, Özdemir’in mahkemede suçunu kabul ederek adaletin erken tecellisine katkıda bulunduğuna vurgu yaparak, iki yıl sulh ve sükunu koruyacağına ve benzer suçu işlemeyeceğine dair 5 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Özdemir: Hostesin tavrı, inatlaşmaya neden oldu
Havadis’e yaşanan olayı anlatan Alev Özdemir, 2007 yılında Kıbrıs Türk Havayolları uçağı ile Kıbrıs’a yolculuk yaptığı sırada hostes tarafından emniyet kemerini takması konusunda uyarıldığını belirtti.
Alev Özdemir, “Hostes, uçak piste yaklaştığında emniyet kemeri takmamı istedi. Takmadım, hostes de bana, ‘İniş emri vermiyorum’ dedi. Bu tavrı inatlaşmaya neden oldu. Ben de hostese, ‘Uçağın yakıtı bitince mecbur inecek’ dedim. Uçak, Kıbrıs’a indi. Uçaktan ilk ben indim ve Meriç Polis Karakolu’ndaki polis memurları kollarıma girdi. Tutuklandım. İfadem alındı ve iki gün tatil yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüm” dedi.

Havaalanında davası olduğunu öğrendi
Alev Özdemir, 6 yıl sonra yine tatil amaçlı Kıbrıs’a geldiğini söyleyerek, “Geçtiğimiz cuma günü yine tatil amaçlı KKTC’ye geldim. Havaalanındaki görevli polisler mahkemem olduğunu öğrendim. Kabahatim ise uçuş emniyetini tehlikeye atmakmış. Bu suçtan bana dava okundu. Pazar gününden beri adadan çıkış yapamıyorum. Mağdurum” dedi.
 
“Hiçbir yolculuğumda kemer takmıyorum”
Havadis’e konuşan Alev Özdemir, emniyet kemeri takan eşinin bir trafik kazasında hayatını kaybetmesinden sonra, hiçbir uçak yolculuğu sırasında emniyet kemeri takmadığını ve emniyet kemerinin üstünü örterek bugüne kadar bu durumu gizlediğini açıkladı.
Özdemir, “Eşimi, kızımıza hamileyken kaybettim. Bu olay psikolojimi altüst etti. Bugünden sonra da emniyet kemeri takmayacağım” dedi. 
Uçak Güvenliği Yasası’nda emniyet kemeri takmamanın cezasının 6 aya kadar hapislik cezası olduğu öğrenildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar