Kıbrıs

KDV skandalı mahkemede bitti


TEMİNATA EL KONDU: Mahkeme, 16 milyon Euronun devletin alacağı olduğunu belirterek ödenmesine karar verdi. Ayrıca 3 milyon Euro da gecikme faizi öngörüldü. Maliy bakanlığı, T&T’ye ait 18 milyon euroluk teminat mektubuna el koydu, 1 milyon Euro alacaklı

3 YIL GEÇTİ: İhale şartnamesi gereği 100 milyon Euro ödeyerek, devir sözleşmesine imza atan T&T yüzde 16 KDV’yi, “turizm yatırımı” gerekçesi ile vermeyi reddetmişti. İhaleyi almasının ardından problemlerle gündeme gelen T&T’nin KDV ödememe umudu mahkemeden döndü

Ceren ÖZBİL

Ercan Devlet Havaalanı ihalesini kazanan ve işletme haklarını devralan T&T isimli şirketin, devlete ödemekten kaçındığı 16 milyon Euro’luk Katma Değer Vergisi ile ilgili mahkeme sonuçlandı. T&T, devlete faizi ile birlikte 19 milyon Euro ödemeye mahkum edildi.
Mahkeme kararının ardından, şirkete ait teminat mektubu için Ziraat Bankası’na başvuran Maliye Bakanlığı, 18 milyon Euro’luk kısmı maliye hesabına aktardı. T&T, kısa sürede devlete 1 milyon TL daha ödeyecek.
İhale şartnamesi gereği 100 milyon Euro ödeyerek, devir sözleşmesine imza atan T&T isimli şirket, bu miktara ait yüzde 16 KDV’yi, “turizm yatırımı” gerekçesi ile vermeyi reddetmişti.
2012 yılı Aralık ayından bu güne geçen yaklaşık 3 yıllık sürede devlete ait KDV’yi ödemeyen T&T isimli şirket, şimdi faizi ile birlikte 19 milyon Euro ödeyecek.

Devlet 3 yıl bekledi
T&T şirketi, yüzde 70 Taşyapı, yüzde 20 Terminal yapı ve yüzde 10 Kaner Şirketler Grubu ortaklığından oluşuyor.
Aralık 2012’de imzalanan “devir hakkı sözleşmesinin” ardından, 100 milyon Euro’yu alan Maliye Bakanlığı, o dönem miktarı 13’üncü maaşların ödenmesinde kullanmıştı.

Sonrası hep problem
Ercan işletme devrinin yapılmasının ardından, 4 yılda 300 milyon Euro yatırım yapılması beklentileri boşa çıktı.
Bugüne kadar Ercan’da çivi çakılmazken, T&T isimli şirket gerekçe olarak, “ yatırım alanının üzerinde bulunan ormanlık alan, askeri tesisi ve hangarı” göstermişti.

Ortaklar kavgalı
İhalede yüzde 20 hisse ile yer alan ve teknik ve işletmeci ortak olarak öne çıkan Terminal yapı, bir süreden bu yana yönetimden dışlandığı iddiaları ile gündeme geliyor.
Yönetim Kurulu başkanı olarak Emrullah Turanlı öne çıkarken, tüm bağlantılar da Taşyapı üzerinden devam ediyor.

Mahkeme devletin lehine
Şirket içerisinde huzursuzluklar devam ederken, gündemdeki konulardan biri de, devlete ödenen ve devir sözleşmesinde yer alan 100 milyon Euronun, yüzde 16’lık KDV kısmıydı.
İlgili parayı ödememek için direnen T&T, yatırımın turizm amaçlı olduğunu ve turizm yatırımlarının KDV’den yoksun olduğunu iddia ediyordu.

3 milyon Euro faiz
Mahkeme, süreçle ilgili son kararını önceki hafta içerisinde verirken, T&T’yi 16 milyon Euro KDV ile birlikte, 3 milyon Euro faiz ödemeye mahkum etti.
T&T yönetiminin öngörüsüzlüğü, 3 yılda kurumu 3 milyon Euro zarara uğratmış oldu. Yönetimi tamamen elinde bulunduran Emrullah Turanlı’nın KDV ödememekte diretmesi ve bunu “turizm yatırımına” bağlaması mahkemeden dönerken, diğer ortaklar da, “Yönetimden dışlandık ama kötü yönetimin bedelini birlikte ödüyoruz” tepkisine neden oldu.

Teminata el konuldu
Mahkeme kararının ardından harekete geçen KKTC Maliye Bakanlığı, Ziraat Bankası’nda T&T’ye ait 18 milyon Euroluk teminatı bozdurma kararı aldı.
Mahkeme kararı ile Ziraat Bankası Lefkoşa Şubesi’ne başvuran maliye bakanlığı teminat mektubunu kırarak, 18 milyon Euro’yu hesabına geçirdi.

1 milyon Euro daha ödenecek
16 milyon Euro anapara, 3 milyon Euro da faiz ödemesi gereken T&T, dün itibarı ile teminat mektubundan dolayı 18 milyon Euroyu ödemiş oldu.
Kamu hesabına geçen 18 milyon Euronun ardından, T&T’nin kısa üre içerisinde Maliye hesabına 1 milyon Euro daha yatırması gerekiyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı