Kıbrıs

Kaymakamlık da çare olamadı


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşanan sorunlar nedeniyle çalışanlar, bir süredir başkentin çöpünü toplamıyor. Devreye giren kaymakamlık, temizlik işini özel şirketler yardımı ile halletmeye çalışıyor. Ancak çöp toplama araçları olmayan özel şirketler, iş makineleri yardımı ile temizlik yapmaya çalışırken, hem çöpleri etrafa saçıyor hem de yeteri kadar temizliği sağlayamıyor. Öte yandan temizlik işlerinin üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarına yaptırılması da dikkati çekiyor.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya, temizlik işlerinin kaymakamlık tarafından özel şirketlere verildiğini ifade ederek, “Bizim işe gidecek paramız yok. Aileler perişan, ben çocuğuma harçlık veremiyorsam Lefkoşa’nın çöpü kimin umurunda” dedi. Yalınkaya böyle giderse ülkede kan döküleceğini iddia etti.

DÖKE SAÇA TEMİZLİK: Bir süreden beridir LTB’de yaşanan sorunları nedeni ile başkentte yine çöp dağları oluşurken, temizlik işlerini yürüten kaymakamlık özel şirketler yardımı ile çöpleri toplatıyor. Ancak çöp toplama araçları olmayan bu şirketler, iş makinaları ile çöpleri döke saça topluyor. Üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarını çalıştırdıkları gözlemlenen bu şirketler, temizlik yaptıkları yerlerde etrafa saçılmış çöpler bırakıyor.

YALINKAYA’DAN İSYAN: Belediye çalışanlarının 2 aydır maaşlarını alamadığını, benzin alıp işe gidecek paralarının olmadığını ifade eden Mustafa Yalınkaya, temizlik işlerinin özel şirketlere yaptırıldığını söyledi. Yalınkaya, çalışanların kaderine terk edildiğini vurgulayarak , “Benim işyerine gidecek benzinim yok.Çocuklarıma harçlık veremiyorum. Siyasilerseçim, çalışanlar geçim derdinde”ifadelerini kullandı.Yalınkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkeyi terk etmekten başka çare kalmadı. Çalışanlaraç, çocuklarına ekmek götüremiyor. Yeterartık, psikolojimiz alt süt oldu. Ben çocuğuma harçlık veremiyorsam Lefkoşa’nın çöpü kimin umurunda.”

ÜLKEDE KAN DÖKÜLECEK: Yalınkaya, ülkede kan döküleceğini savunarak, “Ben öleceksem öldüreceğimde”ifadesini kullandı.Yalınkaya,aylardır belediyede yaşanan sorunlara hiçbir kurumun eğilmediğini, sorunların çözülmediğini dile getirdi.Yalınkaya, tüm çalışanların ailecek perişan olduğuna vurgu yaparak, “Kimse halimizden anlamadı.Aylarca para almasınlar belki o zaman anlarlar”dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı