Kıbrıs

Kayıp para 13 bin TL


Nadire BAHADİ
Gazimağusa Devlet Hastanesi Acil Servis Bölümü’nde 2013 yılı Ekim ayı ile 2014 yılı Ağustos ayları arasında meydana gelen yolsuzluk olayı ile ilgili Murat Yalın ve Ergün Yahat isimli iki hastane çalışanı tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı. Zanlıların sosyal sigortasız ve tam ücretli hastalardan makbuz karşılığı temin ettikleri paraları hastanenin muhasebe birimine yatırmayarak zimmetlerine geçirdikleri iddia ediliyor. Dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan zanlılar hakkında 1 gün tutukluluk süresi alınırken, polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Polisin araştırmaları neticesinde ileriki günlerde yeni tutukluların olabileceği öğrenildi.

13 bin TL çaldığını itiraf etti
Konu ile ilgili mahkemede ifade sunan polis memuru Ahmet Hamdi Er, Acil Servis kayıt bölümünde çalışan zanlı Murat Yalın’ın 2013 yılının Ekim ayı ile 2014 yılının Ağustos ayları arasında Gazimağusa Devlet Hastanesi Acil Servis Bölümü’nde sosyal sigortasız ve tam ücretli hastalardan makbuz karşılığı temin ettiği paraları muhasebe birimine vermeyerek sirkat ettiğini açıkladı. Bir süredir konu ile ilgili soruşturmanın devam ettiğine dikkat çeken Er, zanlı Murat Yalın’ın poliste verdiği gönüllü ifadesinde 13 bin TL parayı sirkat ettiğini itiraf etti. Zanlının muhasebe birimine yatırması gereken paranın bir bölümünü de hastanede ustabaşı olan Ergün Yahat’a verdiğini de itiraf ettiğini belirten Er, zanlı Ergün Yahat’ın da konu ile ilgili tutuklandığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Zanlılar hakkında kamu görevlisi tarafından sirkat, evrak sahteleme ve tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini suçlarından soruşturma başlatıldığına işaret eden Er, zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yeniden mahkemeye çıkarılacaklar
Gazimağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu, zanlı Murat Yalın ve Ergün Yahat aleyhinde yürütülen soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadı ile zanlıların 1 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

Adı daha öncede yolsuzluğa karıştı
Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde ustabaşı olarak görev yapan Ergün Yahat’ın adı, 2011 yılında da ek mesai yolsuzluğu olayına karıştığı için dönemim sağlık bakanı Ahmet Kaşif tarafından bir dönem açığa alınmıştı. Ayrıca Yahat’ın Gazimağusa eski devlet hastanesinde meydana gelen kapı ve pencere hırsızlığı olayına da adı karıştığı için Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde davaları sürüyor.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı