Sağlık

Kaybettiği sesine 16 yıl sonra kavuştuBolu'da 16 yıl önce geçirdiği guatr ameliyatı nedeniyle ses telleri felç olan Müyesser Yaman (35), farklı tedavi yöntemlerine rağmen eski sağlığına
kavuşamadı. Yıllar sonra kentteki özel hastanenin ağrı polikliniğine giden Yaman, iki hafta süren plazma tedavisi ile sesini geri kazandı.
Hastanenin algoloji uzmanı Nebahat Bulut, tedavi için kendilerine başvuran Yaman'ın ciddi ses kısıklığı ve nefes problemi çektiğini söyledi.Yaman'ın 1997 yılında geçirdiği zorlu guatr ameliyatı nedeniyle ses tellerine giden sinirlerin kesilmiş olduğunu gördüklerini anlatan Bulut, "Sesini
önemli ölçüde kaybetme şikayeti mevcuttu. Hastamızın kulak, burun ve boğaz muayenesini yaptırarak iki taraflı ses felci olduğunu teyit ettirdikten sonra plazma tedavisi uyguladık" diye konuştu.

Hastaya kendi kanından sağlanan plazmayı enjekte ettiklerini belirten Bulut, şunları dile getirdi:

"Hastamızın kanından sağladığımız sıvıyı ultrason eşliğinde ses tellerine guatr bezinin iki yanında bulunan hat boyunca enjekte ettik. Hastamız bir hafta sonra kontrole geldiğinde sesinde çok önemli düzeyde açılma olduğunu gördük. Islık sesi gibi ses tellerinin sürekli kapalı olmasına bağlı seste önemli düzeyde azalma olduğunu hatta geceleri tamamen kaybolduğunu bize bildirdi. Hastamız daha önce yaşadığı şikayetlerden tamamen kurtulduğunu anlattı."

Bulut, tıp literatüründe ilk kez benzeri bir uygulama yaptıklarını savunarak, "Biz bu hastamızda kısa vadede çok önemli sonuçlar elde ettik. Halen takibini yapıyoruz. İlerleyen günlerde daha iyiye gideceğini düşünüyoruz. Araştırmalar bu konuda derinleştirildiği zaman daha sofistike tedaviler elde edilebilir. Hastalar kaybettiği seslerini ve ses dolayısı ile kaybettikleri sosyal yaşamlarını, belki de mesleklerini geri kazanabilirler" ifadesini
kullandı.
"ARTIK NEFESİM DAHA UZUN KUR'AN OKUMAMA YETİYOR"
Sağlığına kavuşan Yaman ise tedavi öncesinde evden dışarı çıkamadığını kaydederek, şikayetlerinin ortadan kalktığını anlattı.

"En çok üzüldüğüm nokta Kur'an-ı Kerim okurken nefesim yetmiyordu" diyen Yaman, "Artık nefesim daha uzun Kur'an okumama yetiyor. Bunun yanında çok konuştuğumda ya da kitap okurken boğazlarım yanma yapıyordu. Onlar da ortadan kalktı. Bu tedavinin çok faydasını gördüm" şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu