Kasulidis'in "Kıbrıs’ın Doğal Zenginliği Sadece Kıbrıs Halkının Mülkiyetinde Kalacak” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Güney Kıbrıs

Kasulidis’in “Kıbrıs’ın Doğal Zenginliği Sadece Kıbrıs Halkının Mülkiyetinde Kalacak”

Kasulidis'in "Kıbrıs’ın Doğal Zenginliği Sadece Kıbrıs Halkının Mülkiyetinde Kalacak”

TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün yaptığı ‘ya çözüm ya taksim’ açıklamasına, Rum tarafından cevap geldi. Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis “Hidrokarbonlar da dâhil Kıbrıs’ın doğal zenginliği, çözümle birlikte dönüşecek olan Kıbrıs devletinin ve Kıbrıs’ın her iki toplumundan oluşan ve yerleşiklerin dâhil olmayacağı Kıbrıs halkının mülkiyetinde kalacak” dedi.

Fileleftheros “Davutoğlu’nun Doğalgazla İlgili Tahriklerine Lefkoşa’dan Cevap… Mal Sahibi Kıbrıs Cumhuriyeti’dir… Zenginlik Devlete Aittir”  başlıklı haberinde Kasulidis’in söylediklerini okurlarına şöyle aktardı:


“Kıbrıs’ın doğal zenginliği sadece devlete, Kıbrıs’a, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve halkının tamamına aittir. Kıbrıs sorununun çözümüyle birlikte, hidrokarbonlar da dâhil Kıbrıs’ın doğal zenginliği, çözümle birlikte dönüşecek olan Kıbrıs devletine ve her iki toplumdan oluşan, yerleşiklerin dâhil olmadığı Kıbrıs halkının mülkiyetinde kalacak.

Hidrokarbonlar da dâhil olmak üzere, Kıbrıs’ın doğal zenginliklerini Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının menfaatine olacak şekilde yönetmek; istisnasız her bağımsız, egemen ve demokratik devletin hükümeti gibi Kıbrıs hükümetinin de hakkı ve yükümlülüğüdür.

Kıbrıs hükümeti iki devlet çözümüne ilişkin her türlü fikri ve öneriyi reddeder. Türkiye Dışişleri Bakanı’nın atıfta bulunduğu 1960 Anlaşmaları Kıbrıs’ta bir devlet yaratmıştır. Garantör ülke olduğunu tekrarlamaktan hoşlanan Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini garanti eden anlaşmaların altına imza attığını hatırlamalıdır. Türklerin iki halk, Ada’nın müşterek yönetilmesi, hidrokarbonların eşit paylaşımı ve Kıbrıs’ta iki devlet ifadeleri garanti ettiklerini ret ve ihlal etmeleridir.

Kıbrıs halkı, büyük ekonomik kriz nedeniyle zor zamanlar geçiriyor, Türk hükümeti ise bütün davranışı ile siyasi ve ekonomik menfaatler edinmek için bu zor zamanları bile istismar etmeye çalıştığını gösteriyor.”

Kasulidis’in, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos’un Davutoğlu’na 25 Mart tarihli mektubuyla verdiği yanıtı kutladığını belirten gazete Avraamopulos’un cevabını “Yunan hükümetinin ve halkının Kıbrıs sorununa, vatanımızın özgürlüğünü, bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü sağlayacak adil ve sürekli çözüm mücadelemize verdiği desteğin yeni bir tezahürüdür” sözüyle nitelediğini yazdı.

Gazeteye göre Rum Dışişleri Bakanı, Avrampoulos’un Davutoğlu’na cevap mektubunun dağıtımının; Yunanistan’ın BM’deki Daimi Temsilcisi aracılığıyla BM Genel Sekreterliği ve Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere de yapıldığını açıkladı. Gazete Avramopulos’un Davutoğlu’na cevap mektubunun sert bir üslupta ve Türk argümanlarını çürütecek nitelikte diye değerlendirildiğini de haberine ekledi.

Simerini “Davutoğlu’na Gürleyen Cevap… Dışişleri Bakanı: Kıbrıs’ın Doğal Zenginliği Yalnızca Kıbrıs’taki Devlete Aittir… Avraamopulos’un Türk Mevkidaşına Cevap Mektubunun Dağıtımı BM Genel Sekreteri’ne ve Güvenlik Konseyi Üyelerine Yapıldı” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun önceki gün yaptığı açıklamaya Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ve Güney Kıbrıs ve Yunanistan’daki siyasi partilerin “gürleyen” cevap verdiğini yazdı.

Habere göre Kasulidis dün yaptığı açıklamada Rum yönetiminin, “Kıbrıs sorununa müzakereler aracılığıyla, BM çerçevesinde ve Güvenlik Konseyi kararları temelinde mümkün olduğunca çabuk çözüm arzuladığını ve istediğini” savundu.

Açıklamasında Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına da değinen Rum bakan “Türk işgalinden kurtulmamız ve Kıbrıs’ın, Güvenlik Konseyi kararları ve Uluslararası Hukuk’a uygun olarak yeniden birleşmesi hedefiyle, çözüm prosedürünün BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde en kısa zamanda harekete geçirilmesi için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır” dedi.

SİYASİ PARTİLERİN TEPKİLERİ…

Devamla Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos’un Davutoğlu’na gönderdiği cevap mektubunun içeriğinden alıntılar yayınlayan gazete Rum siyasi partilerinden gelen tepkileri ise şöyle aktardı:

“Davutoğlu’nun açıklamalarını Kıbrıs ve Yunanistan’daki siyasi partiler de kınadı. AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Kıbrıs MEB’indeki doğal zenginliğin tamamen Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve dolayısıyla Kıbrıs halkına ait olduğunu söyledi. Lukaidis gerek iki devlet çözümünü gerekse Türkiye’nin bu tür kabul edilemez çözümler aracılığıyla Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümünde hak elde etme çabalarını kesin bir dille reddetti.

EDEK Basın Sözcüsü Dimitris Papadakis  Davutoğlu’nun sözlerini şikâyet ederek ‘cevabımız basit. Ankara’nın yayılmacı liderliği sahte duygulara kapılmasın. Kıbrıs halkı köşeye sıkışmayacak ve teslim olmayacak. Türkiye’nin sinsi planları geçmeyecek.’ Papadakis hükümeti de Türk Dışişleri Bakanı’nın sözlerini BM’ye ve AB’ye şikâyet etmeye çağırdı.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Basın Sözcüsü E. Hrisostomu da, Davutoğlu’nun açıklamalarını kınadı ve hükümeti, AB ve BM organları aracılığıyla Kıbrıs sorununda aktif hareket etmeye çağırdı. ‘Ekonomiyi kurtarma icraatlarına paralel olarak AB ve BM organları aracılığıyla Kıbrıs sorunu için de bir hareketlilik olması gerektiği kanaatindeyiz’ dedi.

SİRİZA tarafından yapılan açıklamada da, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın enerji zenginliğini yağmalamak hedefinde olduğunu belirterek Davutoğlu tarafından ağır şantaj yapıldığından söz etti.”

Haravgi Kasulidis ve Avramopulos’un açıklamalarını “Doğal Zenginlik Kıbrıs Cumhuriyeti’ne Aittir… Lefkoşa ve Atina Davutoğlu’nun İddialarını Reddediyor” ve siyasi partilerin tepkilerini  “Türklerin MEB ve İki Devlet ‘Çözümü’ Talepleri Kabul Edilemez… AKEL: Doğal Zenginlik Tamamen Kıbrıs Halına Aittir” başlığıyla aktardı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar