Kasulidis, ortak açıklama çözüm değil! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Eylül 28, 2023
Güney Kıbrıs

Kasulidis, ortak açıklama çözüm değil!

Kasulidis

 

Politis gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’le gerçekleştirilen bir söyleşiye geniş yer verdi ve Kasulidis’in son günlerde ortak açıklamaya ilişkin yaşanan gelişmelerde ABD’nin etkin rolü olduğunu “dolaylı ancak net biçimde kabul ettiğini” yazdı.


Habere göre Kasulidis söyleşisinde, son günlerde yaşanan gelişmelerin ABD’nin müdahalesi sonrasında gerçekleştiği şeklindeki yorumsal soruya, “bu sonucun mantık dışı olmadığı” yanıtını verdi.

“Ortak açıklamanın Kıbrıs sorununun çözümü olmadığını, başlangıcın temelini teşkil ettiğini” vurgulayan Kasulidis, “müzakerelerin sonunda ne olacağını kimsenin bilemeyeceğini” ifade etti.

“Eğer bugün karşımızda, Sayın Hristofyas’la anlaşma yapan Talat olsaydı ortak açıklamaya ihtiyaç olmayabilirdi” iddiasına yineleyen Kasulidis, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “3-4 ay müzakerelerin ardından referandumlara ulaşabilineceği” görüşünü ise “gerçekçi bulmadığını” belirtti.

Kasulidis, “Müzakerelerin takvimini ilerlemenin belirleyeceğini” vurgularken AB’nin Kıbrıs sorununa etkin müdahalesinin olmamasına da değindi.

AB’nin sadece Kıbrıs sorununda değil birçok uluslararası konuda isteksiz davrandığını ve girişimleri ABD’ye bıraktığını belirten Kasulidis, buna karşın müzakereler başladığında AB’nin daha etkin bir rol üstleneceğine inandığını, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun bu yönde taahhütleri bulunduğunu öne sürdü.

GENEL SEKRETERİN AÇIKLAMASI “GAF”

Kasulidis, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un “müzakerelerin Kıbrıs Rum tarafındaki seçimler sebebiyle kesildiği” şeklindeki açıklamasını Genel Sekreter’in “gafı” şeklinde nitelendirerek BM’nin bu açıklamaya yönelik izahatının kendilerini memnun etmediğini ancak bilinçli bir niyet olduğunu düşünmediğini ifade etti.

Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin AB süreci ve doğal gazın birbirleriyle ilişkili üç unsur olduğu iddiasını da yineleyen Kasulidis, doğal gazın Kıbrıs sorununun çözümünü “teşvik edici unsur” olduğunu da savundu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar