Kartonlarca kaçak sigara ele geçirildi

0
33
Kartonlarca kaçak sigara ele geçirildi

Nadire BAHADİ

Polis ekipleri tarafından önceki gün Gazimağusa’da başlayıp Girne’de son bulan kaçak sigara operasyonu sonucunda toplam 29 bin paket gümrüğe beyan edilmemiş Kent marka kaçak sigara ele geçirildi. Söz konusu sigaraları HB 412 plakalı van araç içerisine yükleyerek Girne’de bir otele kasası 100 dolara satmak için anlaşan Metin Durmaz ve konu ile bağlantısı olduğu tespit edilen Mehmet Adem Mahmutoğluları göz altına alınarak dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “Gümrüğe beyan edilmeyen mal tasarrufu” suçu ile ilgili yargıç karşısına zanlıların 2 gün poliste tutuklu kalmalarına karar verildi.

Otele satacaktı
Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli polis çavuşu Mustafa İskender’in mahkemedeki ifadesinde 1 Ekim 2013 tarihinde alınan ihbarı değerlendirerek HB 412 plakalı van araç içerisinde gümrüğe beyan edilmemiş sigara olduğunu öğrendiklerini söz konusu aracın ise Girne’de tespit edildiğini açıkladı. Konu ile ilgili tutuklanan zanlı Metin Durmaz’dan yapılan soruşturmada Durmaz’ın 29 bin paket kaçak sigarayı soy ismini bilmediğini iddia ettiği bir kişiden gümrüksüz olduğunu bildiği halde aldığını söylediğini ifade eden İskender, zanlı Metin Durmaz’ın söz konusu sigaraları Girne’de bir otele kasası 100 dolara sevk etmek üzere sigaraları aldığını kaydetti. İskender soruşturma kapsamında zanlı Mehmet Adem Mahmutoğluları’nın ise zanlı Metin Durmaz’a teslim etmek amacı ile söz konusu sigaraları bir depoda muhafaza ettiği öğrenildiğini ifade etti. Polis çavuşu Mustafa İskender soruşturmanın henüz yeni başlatıldığına dikkat çeker 29 bin paket gümrüğe beyan edilmemiş sigaranın ne zaman ve ne şekilde zanlıların tasarrufuna ulaştığı yönünde geniş çaplı çalışmaların devam ettiğini akladı. Polis soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadı ile zanlıların 2 gün poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Soruşturma devam ediyor
Mahkeme polisin olayla ilgili başlatmış olduğu soruşturmanın tamamlanmadığı hususunda bulgu yaparak, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadı ile Metin Durmaz ve Mehmet Adem Mahmutoğluları’nın 2 gün süre ile poliste tutuklu kalmasına karar verdi.