Karpaz yolu davalık oldu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Karpaz yolu davalık oldu

Karpaz yolu davalık oldu

“YASAL YOLLARA BAŞVURMAKTAN BAŞKA SEÇENEK KALMADI”

YOL YAPIMININ DURMASI İÇİN YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ’NDE İPTAL DAVASI AÇAN VE ARA EMRİ BAŞVURUSUNDA BULUNAN DERNEK, ARA EMRİNİN İLK GÖRÜŞMESİNİN YARIN YAPILACAĞINI DUYURDU


TAK-Dernek Başkanı Hasan Sarpten yazılı açıklamasında, Karpaz’ın özel yapısı gereği Kıbrıs’ın hatta Doğu Akdeniz’in en zengin doğal alanı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
KARPAZ’IN ZENGİNLİĞİ…

“Çevre Yasası’nın emrettiği şekilde ‘Flora ve Fauna Emirnamesi’ ile korunan 238 türün 162’si alan içerisinde barınmaktadır. Koruma altındaki 5 tür memeliden 2’si, 16 tür sürüngenden 12’si ve 215 kuş türünden 147’si park alanı içerisindedir. Kuzey Kıbrıs’ın tümünde bugüne kadar tespit edilen 1410 bitki türün yarısı da burada yaşam bulmaktadır. Ayrıca 47 adet endemik bitkimizin 24 adedi,  nadir bitki türlerinin yaklaşık 100 adedi de yine bu alandadır.”

Sarpten, hükümetin ülkeyi hukuk devleti yerine “kendi çiftliği gibi”  yönetmesinin artık dayanılmaz boyutlara ulaştığını öne sürerek, Dipkarpaz Milli Parkı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin hükümet edenler tarafından gözden çıkarıldığını iddia etti.

Biyologlar Derneği Başkanı Sarpten, Dipkarpaz Milli Parkı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin 1988’de Bakanlar Kurulu kararıyla milli park; 1995’te doğal ve arkeolojik sit alanı ilan edildiğini, 2004’te Karpaz Emirnamesi’yle bu niteliklerin korunması gereği vurgulandığını, 2007’de Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini ve AB’nin Natura 2000 direktifiyle de uluslararası düzeyde korunması gerektiğinin belirtildiğini anlattı.

“YASAL YOLLARA BAŞVURMAKTAN BAŞKA SEÇENEK KALMADI”

“Dipkarpaz Milli Parkı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ‘yol çalışması’ adı altında doğayı ve bölgenin bir bölümünü tahrip etmesi üzerine gelinen aşamada yasal yollara başvurmaktan başka seçenek kalmadığını” belirten Hasan Sarpten, yolun devamını engellemek amacıyla bugün Yüksek İdare Mahkemesi’nde iptal davası açtıklarını ve ara emri başvurusunda bulunduklarını bildirdi.

ARA EMRİNİN İLK GÖRÜŞMESİ YARIN

Yarın ara emri başvurusunun ilk görüşmesinin yapılacağını duyuran Sarpten, “İnanıyoruz ki, yatırım kisvesi yasa dışı bir şekilde geleceğimizi yok etmeye çalışanlara yargı gereken cevabı verecektir ve bu yol yapımının ‘pervasız’ bir şekilde devam etmesine asla müsaade etmeyecek ve ülkede halkına ihanet içinde olanlara karşı gereken cevabı verecektir” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar