Karpaz ve kaçaklar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Köşe Yazarları

Karpaz ve kaçaklar

Karpaz Yarımadası, sık sık kaçakların yakalanması veya kaçak insanları taşıyan küçük teknelerin alabora olarak içindeki insanların ölmesiyle gündeme gelmektedir. Gazetelerin, televizyonların bu haberlerinin arkasındaki TRAJEDİ ve FIRSATÇILIK ise birkaç günde unutulup gitmektedir.
Daha iyi yaşam koşullarına koşmak, insanlık güdüsüdür. Tüm göç ve başka ülkelere kaçışın temelinde kendisine ve ailesine daha iyi yaşam koşulları sağlamak isteyen çaresiz insanların dramı yatmaktadır.
İnsanın doğup büyüdüğü toprakları terk etmesi, o toprakların artık kendisine yaşam hakkı vermemesiyle başlar.
Suriye insanları, Karpaz Yarımadası’ndaki ölümle biten kaçış olaylarının ana unsurlarıdır. Esat rejiminden kaçış, Türkiye üzerinden BATI’ya gitme hayalleri, bu çaresiz insanları, insan kaçakçılarının eline düşürmektedir.
İnsan kaçakçılığı ULUSLARARASI bir çalışmayı gerektirir. Bu işle uğraşan insanlarla karşılaşıldığında, bağlantıları insanları hayrete düşürür.
Suriye’den Kuzey Kıbrıs’a kaçış, adam başı 3 bin 500 ile 6 bin dolar arasındadır. Bu fiyatı, kaçmak isteyen adamın ekonomik durumu belirler.
Türkiye üzerinden, Kuzey Kıbrıs’a gelmekle iş bitmemektedir. Kuzey Kıbrıs’a gelindikten sonra, Güney Kıbrıs üzerinden AB ülkelerine kaçışı sağlayacak, Türk ve Rumların birlikte çalıştıkları yeni ÇETELER devreye girer. Bu çetelerin de fiyatları da kişi başı 3 bin 500 dolar civarındadır.
Sıradan bir insanın, Türkiye’den bir AB ülkesine kaçışı 6 bin ile 10 bin dolar arasındadır. Bu paranın büyüklüğü, hangi önlem alınırsa alınsın, insan kaçakçılığının mutlaka önlenemeyeceğinin işaretidir. Nerede, büyük paralar kazanma fırsatı varsa, orada mutlaka bu işi yapacak ÖRGÜTLÜ ÇETELER ortaya çıkar.
Gelişmiş kapitalist ülkelerdeki demokratik yaşam koşulları, diktatörlük altında yaşayan halkların özlemidir. Evini, tarlasını işini, yok pahasına elden çıkartıp, ülkesini terk eden bir insan, daha iyi yaşam koşullarına ulaşmak için, her tür riske kolaylıkla girer. Bu risk ise genellikle bu insanların büyük bir çoğunluğunun kaçış yollarında yok olmasını getirir.
Karpaz gibi, doğal yaşamın hala bozulmadığı bir yörede, yaşam koşullarının alabildiğine zor olması, gençleri insan kaçakçılarının tuzağına kolaylıkla düşürmektedir.
Karpaz insanının rehabilitasyonu için ciddi hiçbir çalışma yapılmazken, gençlere, riske girerek para kazanma yollarından başka hiçbir şey kalmamaktadır.
Karpaz gençlerinin büyük bir çoğunluğu, küçücük fiber teknelerle balık avlayarak, ailelerini geçindirmeye çalışmaktadır. Bu insanların zor yaşam koşullarını iyileştirmeyi düşünen bir devlet yapısının olmaması, gençleri balıkçılıktan, insan kaçakçılığına alet olma noktasına sürüklemektedir.
Trajedi içinde trajedi. Kaçmak isteyenin trajedisi, bu insanların kaçışında kullanılanların trajedisi… Bu trajediler arasında, işi yürüten ve bir türlü yakalanamayan çetelerin para kazanması…
Yapılan bu insanlık ayıbının durdurulabilmesinde birinci adım, yine Kıbrıs sorununun bitirilip, tüm Kıbrıs’ın uluslararası hukuk içine alınmasıdır. Tek yol budur.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar