Güney Kıbrıs

KAROYAN SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTI…DİKO Başkanı Marios Karoyan partisinin DİSİ ile gerek Kıbrıs sorunu gerekse ekonomi konularında vardığı anlaşmalar konusunda sakinleştirmeye çalıştı.
Fileleftheros, “Karoyan DİSİ İle Anlaşmalar Konusunda Yatıştırıcı” başlıklı haberinde Karoyan’ın, DİSİ ile varılan ilke anlaşması metninde müzakerelerin genişletilmesi ve gevşek federasyon ifadelerinin yer almayacağını söylediğini yazdı.Habere göre, dünkü açıklamasında Annan Planı’na da değinen Karoyan, ilke metninde; Annan Planı’nın yeniden gündeme getirilmesi halinde Anastasiadis’in ortaya koyacağı tavra çok net biçimde yer verileceğini söyledi.

Karoyan’ın ilgili açıklamasının, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun; DİSİ’nin DİKO tarafından koşulan bütün şartları kabul edip etmediğini görmek için anlaşma metnini bekledikleri açıklamasına cevap niteliği taşıdığını belirten gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri, Anastasiadis’in dış Rumlar toplantısında yaptığı konuşmada geniş katılımlı (Kıbrıs) müzakereler konusunda tutumunu vurguyla ortaya koyduğunu hatırlattı.

Habere göre Marios Karoyan, partisinin, Telekomünikasyon İdaresi (Cyta), Elektrik İdaresi (AİK) ve Limanlar İdaresi gibi önemli Kamu ve İktisadi Teşebbüsleri’nin (KİT’ler) özelleştirilmeyeceğini güvenceye bağladığını anlattı.

Alithia, “Nikos Anastasiadis Ulusal Uzlaşı İçin İnisiyatif Alıyor” başlıklı haberinde, Rum başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün bütün istikametlere, özellikle de AKEL’e ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a ekonomik krizin müştereken göğüslenmesi için ulusal birlik ve uzlaşı çağrısı yaptığını bildirdi.

Gazete, Anastasiadis’in, Hristofyas’a; ekonomik krizin göğüslenmesi maksadıyla müşterek bir faaliyet planı çıkarılması için tam bilgilendirme yapılması ve görüş alışverişinde bulunulması için acilen gayrı resmi siyasi parti başkanları toplantısı düzenlemesi çağrısı yaptığını kaydetti.

EKOLOGLAR 2 ADAYA 4 ŞART KOŞTU, TAAHHÜTLERİNİ İSTİYOR

Simerini, “Ekologların Telep Ettiği Taahhütler” başlıklı haberinde Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin Rum başkan adayları Nikos Anastasiadis ve Yorgos Lillikas’a Kıbrıs sorununun top yekün yönetilmesi konusunda 4 tez içeren bir belge göndererek taahhütler istediğini bildirdi.

Habere göre Ekologlar’ın belgede yer alan tezleri a)Ulusal Konsey’in işlemesi, b) Müzakerecinin rolü, c) Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm çerçevesi ve d) Çözüm için referandum şeklinde 4 eksen üzerine oturuyor.

Ekologlar, Rum Ulusal Konseyi’nin yetki alanı “etnik öneme sahip” konuları da içerecek şekilde genişletilerek Ulusal Politika Konseyi haline getirilmesini, artık hükümet tarafından hazırlanıp meclis tarafından onaylanacak bir yasa ve tüzük tahtında çalışmasını, Rum Yönetimi Başkanı’nın seçeceği danışmanlarla değil belirli kurumsal komitelerle güçlendirilmesini, alacağı kararların (bazı şartlar altında) hükümet ve müzakereci açısından bağlayıcı olmasını talep ediyor. Parti Başkanları Konseyi’nin de çok acil ve çok gizli konularda tamamen bilgilendirme ve gayrı resmi nitelikte kalmasını istiyor.

Müzakerecinin, hükümet tarafından yapılacak ve meclis tarafından onaylanacak yasa tahtında belirlenmesini talep eden Ekologlar, bu rolü üstlenecek kişinin (5 yıllığına) Rum Ulusal Konseyi’nin (Ulusal Politika Konseyi/UPK) veya meclisin oluruyla Rum Yönetimi Başkanı tarafından seçilmesini istiyor. UPK’nin veya UPK başkanı sıfatıyla Rum Yönetimi Başkanı’nın emrinde çalışacak müzakerecinin KKTC temsilcisi ile müzakere için görüşmesini istiyor. Ekologlar ayrıca bütün konularda anlaşmaya varılıp geriye nihai imza kalmadan zirve toplantıları pratiğinin yinelenmemesi de talep ediyor.

Ekologlar UPK’nin ve çalışma komitelerinin Kıbrıs sorununa bir çözüm çerçevesi oluşturmak üzere süratle çalışması gerektiğini, bu çerçevenin UPK’de oyçokluğu ile onaylandıktan sonra ya halkın referandumuna veya meclisin onayına sunulmasını istiyor.

Kıbrıs sorununa bulunacak nihai çözümün altına kimsenin, “Kıbrıs Cumhuriyeti yasal vatandaşlarından oluşan egemen halkın” iki toplum tarafından ayrı ayrı ve eşzamanlı değil, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” tarafından düzenlenecek bir referandumda vereceği onay olmadan imza atamayacağını öne süren Ekologlar, bu konuda halen meclise sundukları bir de yasa önerisi bulunduğunu hatırlattı.

DİSİ-EURO.KO DİYALOĞU SÜRÜYOR

Aynı gazete “DİSİ-EURO.KO İlerliyor” başlıklı haberinde DİSİ ve EURO.KO heyetlerinin Rum başkanlık seçimlerinde işbirliğine yönelik yeni görüşmelerini dün gerçekleştirdiklerini, görüşmede iç yönetim ve ekonomi konularında bugüne kadar yapılan istişarelerin gözden geçirildiğini yazdı.

MALAS ADAYLIĞINI RESMEN AÇIKLIYOR

Yine Simerini, AKEL’in başkan adayı Sağlık Bakanı Stavros Malas’ın “Yeni Yüz, Yeni Öneri, Yeni Dönem” sloganı ile bugün adaylığını resmen açıklayacağını bildirdi. Habere göre Malas’ın 2013 şubatında yapılacak seçimler için adaylık açıklaması için saat 11.00’de Lefkoşa’nın Rum kesimindeki Hilton Otel’de özel bir etkinlik düzenleneceğini kaydetti.

Başa dön tuşu