Kıbrıs

“Karmaşayı önlemek için”Devrim DEMİR

Eski KTHY binası önünde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı açılan pankartla ilgili dava Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıç Hale Ahmet Raşit huzurunda devam ediyor. En son 26 Aralık 2013 tarihinde görüşülen duruşma, Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler’in  tanık olarak dinlenmesi için 9 Ocak 2014 tarihine ertelenmişti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıç Hale Ahmet Raşit huzurunda dün gerçekleşen duruşmada, pankart açan 6 sanık ve avukatları Öncel Polili hazır bulunurken,  Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler tanık olarak mahkemede hazır bulundu.

Gürler: Vatandaşın birbirine girmesini engellemek için müdahale yapıldı
Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler, duruşmada sanıkların  avukatı Öncel Polili tarafından yönlendirilen soruları cevapladı.
Soruları cevaplayan Gürler, “19 Temmuz günü bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, adamıza bir ziyarette bulundu. Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ziyareti protesto amaçlı gerçekleştirilmek istenen eylemde gurup tarafından “Emperyalist kuşatmayı ret ediyoruz. Paranı da pulunu da al git” yazan bir pankart açılacaktı.
Bu eyleme karşı çıkacak bir başka gurubun olduğunu olay yerinde bulunan Polis Başmüfettişi Ali Adalıer’den öğrendim. Olay yerinden aldığım bu bilgiler üzerine ben de durumu müdürüme aktardım ve ondan aldığım emir doğrultusunda olay yerinde bulunan görevli Adalıer’e ilettim.
Verdiğim emirden olay çıkmaması ve iki gurup arasında kargaşa çıkmaması için, polisimiz eylemcilerin ellerinden pankartı almasını emrini verdik. Çünkü açılan pankartta, karşı gurubu kışkırtıcı bir pankart olduğu kanaati ve vatandaşın bir birine girmesini önlemek amacıyla bu müdahale yapıldı” dedi.

Dava 15 Ocak’a ertelendi

Polis Genel Müdür Vekili Pervin Gürler’in  aktardığı bulguları dinleyen Lefkoşa Kaza Mahkemesi  Yargıcı Hale Ahmet Raşit, duruşmayı 15 Ocak 2014 tarihine erteledi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı