Karayiannis: Daha sıkı önlemler alınmalı, aksi takdirde İtalya’nın durumuna düşülecek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Güney KıbrısKıbrıs

Karayiannis: Daha sıkı önlemler alınmalı, aksi takdirde İtalya’nın durumuna düşülecek

Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji/Moleküler Viroloji profesörü Petros Karayiannis, KHA’ya yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta da muhtemelen bir koronavirüsü salgını eşiğinde bulunulacağını belirterek acil olarak sıkı önlemler alınmaması durumunda İtalya’nın durumuna düşüleceği uyarısında bulundu.

Profesör, Kıbrıs’ta da vakaların artacağı ve 100 vakayı aşması üzerine durumun kontrol dışı olabileceğini vurguladı.


Halka soğukkanlı olunması ve panik olunmaması çağrısında bulunan Profesör Karayiannis, “Çin ve İtalya’nın durumunda bulunmamak için sıkı önlemler açıklanması durumunda bunlara harfi harfine uyulması” çağrısında bulundu.

Profesör Karayiannis kendisinin de üye olduğu koronavirüsü için Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulunun daha fazla önlemleri araştırdığını ve bunların hazır olması durumunda bakanlık tarafından duyurulacağını vurguladı.

Pandemikin ne anlama geldiğini basitçe anlatan Prof. Karayiannis, bu virüsün yayılma gücünün bir ülke halkının %60 ile %70’ini hastalandıracak düzeyde olduğunu ve matematiksel modellerin grip olan her kişinin bunu başka birine bulaştırabileceğini ancak söz konusu mikrobun üç kişiye bulaşabileceğini dolayısıyla etkisinin üç kat olduğuna dikkat çekti.

Durum ne kadar ciddidir

Durumun ne denli ciddi olduğu ve endişelenmek için haklı olup olunmadığı sorusuna Profesör Karayiannis  “şu an Kıbrıs’ta altı vaka olması bu virüsten oldukça etkileneceğimizi gösteriyor. Özellikle henüz belirlenemeyen ana vaka virüs taşıyıcısı virüsü pek çok kişiye bulaştırabilir. Belki de şu an bunlar aramızda serbestçe dolaşıyor” yanıtını verdi.

“Dolayısıyla biz de Kıbrıs’ta bir salgın önünde bulunabiliriz ve önlem alınmaması durumunda İtalya ile aynı durumda bulunabiliriz. Panik yaratmak istemiyorum. Bunu, çok sıkı olarak tekrarlamamın nedeni hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri haklı göstermek için söylüyorum”.

Hükümetin aldığı önlemlerin doğru olup olmadığı sorusuna Prof. Karayiannis “doğrudur ve daha fazlası da alınmalıdır, çünkü Çin’deki salgını Avrupa’da şu an yaşananlarla kıyaslayacak olursak iki farklı gelişme görüyoruz. Çin’de durum kontrol altındadır ve yeni vakalarda ve ölümlerde bir azalma söz konusuyken Avrupa’da küçük sayıda vakalarla başladı ve bu insanlar kendilerini sınırlamadıkları ve temas ettikleri kişiler bulunamadığı için her gün vaka sayısında bir artış görüyoruz ve günden güne bu vakalar artıyor”.

“Eğer Kıbrıs‘ta durum kontrol altına alınmazsa daha büyük bir sorun yaşanacak”.

Vaka sayısı artacak

Prof. Karayiannis, Kıbrıs’ta sayının artacağını belirterek şu an onlarca vakanın ortaya çıkabileceğini kaydetti ve 100 vakayı aşması durumunda durumun kontrol dışı olacağını vurguladı.

Koronavirüsü ile grip arasındaki farklar neler

Son dönemde bunun basit bir grip olduğu ve kısıtlı kalınması gerekmediği konusunda yetkililer ve yetkili olmayanlar tarafından söylenenlerle ilgili olarak Prof. Karayiannis halkın büyük bir bölümünün aşılardan dolayı bir koruma kalkanı olduğunu dolayısıyla gribin söz konusu virüs gibi hızlı yayılmadığını belirtti.

“Diğer yandan koronaya karşı nüfus genelinde bağışıklık sistemi yok. Buna yakalanacak olanların %85’i ölüme neden olan bir gelişme göstermeyebilir ama bu demek değildir ki geriye kalan %15’i unutmamız ve onlara ne olursa olsun demek anlamına gelir”.

Pandemik (salgın) ne demek

Prof. Karayiannis dikkatleri çekerek salgın durumunda hastalığın o kadar hızlı yayılacağı ve nüfusun büyük bir bölümünün tedavi altında olması gerekeceği anlamına geldiğini anlattı.

“İnsanlar egoist bir şekilde düşünerek tehlike olmadığını düşünmemeli”.

“Salgın demek tüm dünyada insandan insana çok kolay yayılan ve ülkelerin üçte ikisine ulaşan bir virüs demektir”.

Dünya nüfusunun üçte ikisinin hastalanacağının gerçek olup olmadığı sorusuna Prof. Karayiannis, bu noktaya ulaşılmaması dileğini dile getirerek İtalya’da yaşananlara dikkat çekti.
Bu salgının yazda yatışıp yatışmayacağını söylemek zor

İlgili bir soruya Prof. Karayiannis sıcak havanın virüsü zayıflatacağı umudunu dile getirerek “virüs ilk defa ortaya çıktı, daha eski bir deneyim yok, dolayısıyla gücünü kaybedip kaybetmeyeceğini söylemek zor” dedi.

Panik olmamalı soğukkanlı kalınmalı

Prof. Karayiannis halka panik olmama ve soğukkanlı kalma çağrısında bulunarak “sıkı önlemler çıkması durumunda İtalya ve Çin ile aynı kaderi paylaşmamak için bunları harfi harfine uygulamalıyız” dedi

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar