Sağlık

Kansere kan testiyle erken teşhis


Artık kan testiyle çok küçük boyutlardaki kanserli hücrenin tesbiti mümkün. Yeni bir cihazla kanser çok erken evrede teşhis edilebiliyor.
Cihaz hakkında bilgi veren Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Baloğlu, “Tümör daha çok küçükken, mevcut görüntüleme yöntemleriyle saptanamayacak kadar küçükken bile dolaşan kanda ona ait tümör hücreleri bulunabiliyor, dolayısıyla bu iyi bir fırsat” dedi.
Hastadan alınan bir tüp kan bu özel cihazla inceleniyor. Hastanın aç ya da tok olmasının fark etmediğini söyleyen Prof. Baloğlu, “Hastanın belli bir miktar kanı alınıyor. Normal kan incelemesi gibi bu kan belirli işlemlerden geçirildikten sonra çok özel bir teknolojiyle çalışan cihaza yükleniyor. Bu cihaz kanı 10 binde 1 oranında küçülterek 10-15 mikrolit hacime indiriyor. Hangi tümör hücresidir, bu hangi organa aittir, kaç tanedir bunların özellikleri nedir şeklindeki bilgileri veriyor” şeklinde konuştu.
HEM TANIDA HEM TEDAVİDE AVANTAJ SAĞLIYOR
Yeni yöntemin, tedavi sürecinde de kullanıldığına vurgu yapan Baloğlu, “Meme, akciğer, kolon, prostat kanseri hastalarında, hastalığın nasıl davranacağı, bütün tedavilere rağmen nasıl seyredeceğinin iyi bir göstergesi. Kanda kaç tane tümör hücresi bulunduğunu belirliyoruz ve belli bir limitin üstündeyse hastalığın kötü gideceğini biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı