Yaşam

Kanser vicdansızları: Yardımlarla iç çamaşırı almışlar


ABD , tarihinin en büyük ‘yardım kuruluşu’ skandalıyla sarsılıyor. Amerikan Federal Ticaret Komisyonu (FTC), bağışçılardan 2008-2012 yılları arasında yaklaşık 187 milyon dolar toplayan 4 kanserle mücadele derneğini yolsuzluk ve dolandırıcıkla suçladı.
Habertürk'ün haberine göre, bağışçıların ve dernek çalışanlarının şikâyeti üzerine incelemeye alınan Amerika Kanser Fonu (Cancer Fund of America), Kanser Destek Hizmetleri (Cancer Support Services), Amerika Çocuk Kanser Fonu (Children’s Cancer Fund of America) ve Meme Kanseri Derneği (Breast Cancer Society) adlı yardım kuruluşların hesaplarında çok sayıda sahtekârlık tespit edildi.
HEPSİ AYNI AİLENİN
FTC’nin soruşturmasında 4 derneğin de aynı ailenin mensupları tarafından yönetildiği vurgulandı. Derneklerin ikisinin başında James Reynolds, birinin başında Reynolds’ın eski eşi Rose Perkins ve diğerinin başında da ikilinin oğlu James Reynolds Jr. bulunuyor. Baba Reynolds’un Amerikan Kanser Fonu’nu 1987’de kurduktan sonra ülkenin 50 eyaletinde şubeler açtığı, ardından diğer 3 derneği kurarak aile üyelerini başına getirdiği öğrenildi.
Soruşturma dosyasında, 4 kuruluşun, bağışları, ‘telemarketing’ yoluyla ‘hedef kitleyi’ telefonla arayarak ya da e-posta ve internet üzerinden topladığı belirtildi. Bağış amaçlı olarak dernek tarafından açık artırmalarda satılan ürün ve eşyaların gelirlerinin de hiçbir zaman kanser hastalarına ulaştırılmadığı saptandı.
ÇAMAŞIR ‘İDARİ HARCAMA’
Soruşturmada, dernek yöneticilerinin, üye oldukları çöpçatan sitelerinin ücretlerini, lüks restoran yemeklerini, hatta Victoria Secret’s’tan alınmış iç çamaşırlarını hesaplarda “idari harcama” olarak gösterdikleri de ortaya çıktı. Karayip Adaları’na lüks kruvaziyer turları, jet-ski kiralama bedeli ve bir Amerikan futbol takımı sponsorluğu da kayıtlardaki diğer “idari harcama” kalemleri…Başa dön tuşu