Sağlık

Kanser tedavisine küresel fon teklifi


Katoliklerin lideri Papa Francesco ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, bu yıl Vatikan’da üçüncüsü düzenlenen Hücresel Ufuklar Bilim, teknoloji, bilgi ve iletişim, toplumu nasıl etkileyecek konulu uluslararası konferansta konuştu.Oğlu Beau Biden’ı geçen yıl 46 yaşında kanserden dolayı kaybeden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, kanserin aciliyeti olan bir konu olduğunu belirterek Kanser, ulusal değil, uluslararası bir mesele. Bu bir insan sorunudur ve tüm ırkları, dinleri etkiler dedi.

Biden, sadece ayrıcalıklı ve güçlü olanların değil, herkesin faydalanabileceği küresel birkanser araştırmaları ve kanserle mücadele fonu kurulması çağrısında da bulundu.

“IRAKLI MÜSLÜMAN LİDERLER PAPA’YA HAYRAN”

Papa’nın geçen yıl ABD’ye yaptığı gezi öncesinde oğlunu kanserden yitirdiği haberini alan Biden, bu nedenle ruhani liderin kendisine gösterdiği yakınlıktan ötürü teşekkür etti.

Dün Irak’a süpriz bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirten Biden, oradaki Şii, Sünni ve Kürtliderlerin Papa’ya hayran olduklarını da aktardı. Bilden, “Bu inanılmaz bir şey. Papa, güçlü sözler ve mütevazı bir duruşla dünyanın her yerinde her inanca sahip birçok insana umut verdi diye konuştu.

“İNSAN HAYATINI ÖN PLANA ALAN BİR EKONOMİ”

Papa Francesco ise konuşmasında, nadir hastalıklara yönelik çalışmalara ilişkin kargütmeyen, insan hayatını ön plana alan, dışlamayan ve herkese eşit bir ekonomi yaratılması gerektiğini belirtti.

Papa, nadir görülen hastalıklara yakalananlarla, din, sosyal ve kültürel sınıf ayrımı gözetmeden empati kurulması gerektiğini de ifade etti.Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu