SporSürmanşet

Kanan: “Devlet sporcuları yalnız bıraktı”

Sporcular Yazı Dizisi 30’daki konuğumuz kadın voleybolunun tecrübeli isimlerinden Simay Kanan oluyorHavadis Spor Servisi’nin Sporcular Yazı Dizisi’nde bugünkü konuğumuz da dünkü gibi voleyboldan ancak bu kez kadın voleybolundan. Voleybol başta olmak üzere sporun içerisinde olan baba Mehmet Kanan ile birlikte küçük yaşta kendini voleybol maçlarının içinde bulan Simay Kanan yıllarca voleybol ve atletizm sporu ile uğraştı. Artık Vakıflar kadın voleybol antrenörü ve aynı zamanda oyuncusu olan Simay, aynı zamanda bir üniversitenin Antrenörlük Eğitimi Programı Koordinatörü. Uzman Spor Bilimci olan Simay Kanan sporcular yazı dizisindeki sorularımızı şöyle cevapladı:
1. Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

Bu dönem bütün ülkeleri ciddi şekilde etkiledi, tüm dünyada spor müsabakaları belirli bir süreliğine zorunlu olarak durduruldu. Bundan en çok etkilenenlerden bir tanesi de takım sporları oldu. Bireysel sporların takım sporlarına nazaran bulaş riskinin daha az olmasından kaynaklı şartlar el verdiğince devam edilebilirliği bireysel sporcular için bir avantaj oldu. Devletimiz bu dönemde sporu tamamen kapatma kararıyla birlikte aslında sporcuları da yalnız bıraktı. Unutulmaması gerekir ki spor sadece fiziksel değil ayni zamanda psikolojik-mental olarak da çok önemlidir. Pandemi döneminde sporcuların ve federasyonların daha çok yanında olunması gerekirdi.2. Bağlı olduğun federasyonun Covid-19 döneminde yaptığı veya yapmadığı çalışmaları için ne düşünüyorsunuz?

Voleybol Federasyonu geçtiğimiz dönemi iyi değerlendiren federasyonlardan bir tanesi oldu. Vakaların bitmesiyle birlikte 2020 Osman Maraşlı Voleybol Ligini başlatan federasyonumuz hem sporcularını aktifleştirdi, hem de pandemi dönemiyle birlikte yaşadığımız özlemi biraz da olsa azalttı. Onun dışında federasyonumuzun daha aktif olmasını ve bu kapalı olduğumuz günlerde sporculara destek olarak online eğitimler, sporculara özel bireysel seminerler ve bireysel antrenmanlarla ilgili daha çok destek olmalı ve sporcuları aktif hale getirmelidir.

3. Federasyonun lig/kupa/turnuva vb. organizasyonları olmuşsa nasıl buldun, önerin veya eleştirin ne olur?

Federasyonumuz 2019-2020 lig maçlarını vakaların bitmesiyle özel önlemler altında sorun çıkmadan tamamlamıştır. Pandemi döneminden önce büyük bir kısmını bitirdiğimiz için son bir kaç maçı da özel şartlar altında yapıp dönemi bitirmiştir. Yaz döneminde vaka sayılarının az olmasıyla birlikte başarılı bir 2020 Osman Maraşlı Voleybol Ligini federasyonumuz tamamlamıştır.

4. Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

Kapandığımız bu dönemde sporcularla ve kulüplerle federasyonun iletişimin artması gerektiği düşünmekteyim. Daha çok destek olunması gerektiği ve gerekirse online çalışmalar yapılmalıdır. Motivasyonun artması, psikolojik – mental olarak nasıl hazırlık yapılması, mental antrenmanın nasıl uygulanması gerektiği sporculara ve antrenörlere aktarılmalı, gerekirse profesyonel yardım alınmalıdır. Pandemi dönemi geçtiği zaman bütün sporcularda belirli bir performans kaybı olması çok olağandır. Performans kaybının önüne geçilmesi için daha çok bireysel antrenmanlar yapılmalı, sporculara gerekli ekipmanlar sağlanmalı ve sporculara destek verilmesi gerekmelidir. Pandemi dönemini atlattığımız zaman ise turnuva döneminin uzun tutulması ve ardından lig dönemine geçilmesi sporcuların hazırlanmaları açısından daha etkili olacaktır.

5. Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/ dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl buldun? Devletin spor idarecilerine nasıl bir mesaj vermek istersin?

Pandemi dönemiyle birlikte spor tamamen durmuş bulunmakta ve sporcular da yalnız kalmıştır. Devletimizin sporculara destek çıkması bireysel gelişimleriyle ilgili yardımcı olması gerekmelidir. Sporcuları da yapılacak olan planlara dahil edip pandemi döneminde nasıl aktif kalınıp fiziksel olarak gelişimin sağlanabileceği ile halkımıza bilgilendirmeler yapılmalıdır. Evde kaldığımız bu günlerde sadece sporcuların değil, sedanter bireylerinde spor yapıp hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımızı korumanın yöntemlerini devletimiz halkımıza hatırlatmalıdır.

Başa dön tuşu