Kamuya örnek olsun

7 Ekim 2013 Pazartesi | 11:09
Kamuya örnek olsun
Kıbrıs Town Houses

TEMİZ VE HİJYEN: Devlet ve belediyelere ait hayvan barınakları pislikten geçilmezken, Serhatköy’de bulunan İrma Köpek Çiftliği, temizliği ve hijyen ortamı ile kıskandırıyor. Köpek çiftliği, Emine Beyazbayram tarafından işletiliyor ve adanın dört bir tarafından müşterilerine hizmet veriyor

Serhatköy’ün doğusunda, dağın yamacında faaliyet gösteren İrma Köpek Çiftliği, hijyen ortamı, kaliteli hizmeti, eğitimli personeli ve muhteşem doğa manzarası ile görenleri hayran bırakıyor.

Emine Beyazbayram’ın işletmeciliğini yaptığı İrma Köpek Çiftliği’nde üretim yapılıyor, köpeklere, eğitim ve konaklama hizmeti veriliyor.
İrma Köpek Çiftliği’nde köpekler, bin 500 metre kare açık alan, özel eğitim ve konaklamaya ayrılmış 200 metre kare kapalı alanda konfor ve mutluluklarından ödün vermeden eğitim alıyor.

Güvenlikten ödün vermiyor
Kıbrıs’ın ilk resmi köpek çiftliği olan İrma Köpek Çiftliği’nde, köpeklerin konfor ve mutluluğu kadar güvenliğine de titizlik gösteriliyor.
Dağ yamacında olmasına rağmen oldukça güvenli olan İrma Köpek Çiftliği, özel bir güvenlik şirketi tarafından24 saat güvenlik kamerası ile gözetleniyor.
Çiftlik bünyesindeki lojmanda ikamet eden personel tarafından da gece gündüz kontrol altında tutulan köpeklerin etrafında deyim yerindeyse kuş uçturulmuyor.

Çevre dostu
Temizliğinden güvenliğine kadar her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülen İrma Köpek Çiftliği, hayvanlara olduğu kadar doğaya da oldukça samimi.
Çiftliğin elektrik ihtiyacı, yüzde 100 çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından rüzgar ve güneş tarafından karşılanıyor.
AB destek projelerinin katkılarıyla birlikte kurulan çevre dostu enerji yönetimi sayesinde, çiftlik bünyesindeki köpeklere gösterilen hassasiyet, doğaya da gösteriliyor.

Güven veriyor
Bir yandan tatil hasreti çekip bir yandan köpeği için endişelenenlere, İrma Köpek Çiftliği, konaklama hizmeti ile bulunmaz bir imkan sunuyor.
Yurtdışı seyahatlerinde veya bazı özel durumlarda köpeğini İrma Köpek Çiftliği’ne konaklamalı olarak emanet eden hayvan sahiplerinin gözü arkada kalmıyor.
Günlük 25 TL ücret ile konaklama hizmetinden yararlanan köpekler, sahipleri dönünceye dek alıştırıldığı düzende, yaşamına sevgi ve huzur ile çiftlikte devam ediyor.
Yurtdışında olup da köpeğini İrma Köpek Çiftliği’ne emanet eden hayvan sahipleri ayrıca istediği her an akıllı telefon yardımı ile köpeğini telefonundan izleyebiliyor.

 

Özenle eğitiliyor
İrma Köpek Çiftliği’nde köpekler özenle eğitiliyor. Altı aydan büyük, bir buçuk yaştan küçük köpeklerin eğitildiği çiftlikte, genel olarak verilen eğitim, temel itaat eğitimi ve av eğitimi olarak iki ana dala ayrılıyor.
Temel itaat eğitimi sayesinde köpek ile sahibi arasındaki iletişim güçlendiriliyor. Her cins köpeğe verilebilen temel itaat eğitimi, 1 ay boyunca devam ediyor.
Köpek eğitiminde profesyonel kişiler tarafından eğitilen köpekler, 3 hafta eğitmenleri ile baş başa oluyor. Dördüncü hafta ise köpek eğitim derslerine sahipleri de dahil oluyor. Böylece, sahipleri, köpeğinin hem ne kadar eğitim alabildiğini gözlemleme şansı buluyor hem de köpeğine nasıl komut vermesi gerektiğini öğreniyor.
Temel itaat eğitimi ile köpeğe, oturma, kalkma, bekleme komutları öğretiliyor. Temel itaat eğitimi alan bir köpek, yürüyüş sırasında yanınızdan ayrılmadan sakince takip edebilmeyi öğrendiği gibi en önemli unsurlardan biri olan “İzinsiz yememek” konusunda da itaat gösteriyor.

Av eğitimi
Av eğitimi, özellikle köpeği ile yeterince ilgilenebilecek vakti bulamayan avcılar için hazırlanmış bir program. Av eğitiminde köpeğe, avı aramak, bulmak ve getirmek öğretiliyor. Köpeğin, tüm bunları yapabilecek kondisyona sahip olması sağlanıyor.
Av eğitimi alan köpekler, çiftlikten ayrıldıklarında sahibi için nelerin gerekli olduğunu, hangi beklenti içerisinde olduklarını öğrenmiş ve bunları severek yapacak duruma gelmiş oluyor.
Av eğitimi için de yine ortalama 1 ay gibi bir süre belirleniyor. Eğitim süresi köpeğin öğrenme yetilerine dayalı olarak çeşitlilik gösterebiliyor.

Sağlık güvenceli
İrma Köpek Çiftliği, köpek üretimi konusunda hizmet verirken köpeklerin sağlık durumu ve görev yetileri gibi iki önemli noktayı göz önünde bulunduruyor.
Damızlık olarak barındırılan ve ya çiftleşmek için temin edilen tüm köpekler, çeşitli alternatiflerin ince elenip sık dokunmasının ardından özenle seçilerek çiftleştirme sırasında ve doğuma kadar geçecek olan süreçte dostlarımızın en rahat ve uygun koşullarda olmasına özen gösteriliyor.
Sık sık konusunda uzman veteriner hekimler tarafından kontrol altına alınan köpeklerde yaşanabilecek sorunların minimuma indirilmesi için gereken tüm çaba harcanıyor.

Beyazbayram: Hijyen, kalite, sevgi ve güvenden ödün vermiyoruz
İşletmeciliğini Emine Beyazbayram’ın yaptığı İrma Köpek Çiftliği’nde bugün itibari ile 30 tane köpek bulunuyor.
Çiftlik sahibi Emine Beyazbayram’ın eşi Eray Beyazbayram, çiftlik ve çiftlikte verilen hizmetler hakkında ilgilenenleri bilgilendirmek amaçlı Havadis’e konuştu.
Beyazbayram şunları söyledi:
“İrma Köpek Çiftliği, 2003 yılında, Kıbrıs’ın ilk resmi köpek çiftliği olarak faaliyete başladı. Çiftliğe dokuz yıldan bu yana evimizde baktığımız köpeğimizin adını verdik.
Yasal sahibi eşim olmasına rağmen çocuklarım da gününün büyük kısmını çiftlikte köpekler ile ilgilenerek geçiriyor. Ben devlet memuru olduğum için çiftliğe ancak mesai saatleri dışında gelebiliyorum.
Çiftlikte üretilen, eğitilen veya konaklamalı hizmet alan tüm köpeklere aynı şefkati gösteriyoruz. Ailece kelimenin tam anlamı ile hayvan sever olduğumuzdan yıllardır da kendi çabalarımız ile çiftlik faaliyetlerini sürdürüyoruz.
Hijyen, kalite, sevgi, güven ve huzurdan hiçbir koşulda ödün verilmeden faaliyet gösteren çiftliğimizde eğitim ve konaklama hizmeti veriyoruz. Üretim yapıyoruz. Hayvan dostu olduğumuz kadar çevre dostu da olduğumuzdan çiftliğin elektrik enerjisini yüzde 100 çevre dostu ve sürdürülebilir enerji kaynaklarından rüzgar ve güneş tarafından karşılıyoruz.”