Kamran Aziz’e şarkılı veda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Kamran Aziz’e şarkılı veda

Kıbrıs’ın tanınmış müzisyen ve eczacılarından Kamran Aziz dün şarkıları ve alkışlarla sonsuzluğa uğurlandı

 Nadire BAHADİ

Kıbrıs’ın önemli isimlerinden 95 yaşında hayata veda eden Kamran Aziz, dün Lefkoşa İsmail Safa Camii’nde öğle namazına müteakip düzenlenen cenaze töreni ile toprağa verildi.

Ülkenin ilk kadın eczacılarından ve önemli bestecilerinden olan Aziz, Kıbrıs halkına mal olmuş “Al yemeni, mor yemeni” ve “Kıbrıs’ım” şarkısı ve alkışlarla uğurlandı.


Ailesi ve sevenlerinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber ve çok sayıda siyasinin de katıldığı cenaze töreninde kadınlar Aziz’in şarkısını simgeleyen mor yemeni taktı.

 Kamran Aziz

“Seni hiç unutmayacağız”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği eski Başkanı Fatma Azgın cenaze töreninde bir konuşma yaptı.

Kıbrıs için büyük bir değer olan Kamran Aziz’in 8 Mart gibi anlamlı bir günde uğurlandığına değinen Azgın, toplumun örnek bir kadını kaybettiğini kaydetti.

Aziz’in canlı sevgisiyle dolu olduğunu belirten Azgın, sağlık alanında pek çok hizmetleri bulunduğunu belirtti.

Aziz’in 1945 yılında Eczacılık Okulu’ndan mezun olan iki kadından biri olduğunu ifade eden Azgın, Aziz’in aynı zamanda Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’ni de kuran kişiler arasında yer aldığını söyledi.

Konuşurken boğazı düğümlenen Azgın,  Kamran Aziz ile birlikte çok iş yaptıklarını ifade ederek ecza deposu kurduklarını ve Aziz’in her zaman için ‘hızır’ gibi olduğunu söyledi.

“Kamran Aziz, ablası Türkan hanımla birlikte Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kurdular. Çocukları olmayan insanların böyle çocuk sevgisi taşıması da çok özeldir” diyen Azgın, “1974’ten sonra Kızılay Derneği’ni canlandırdılar. Fransızca, Ermenice, Rumca ve İngilizce biliyordu. Ben O’nu örnek aldım, O’na ulaşmaya çalıştım. Hayatımdaki idollerden birisidir” şeklinde konuştu.

Kamuran Aziz’in adının Eczacılar Birliği binasındaki müzede yaşatılacağını söyleyen Azgın,  “Güle Güle Kamuran Aziz, seni hiç unutmayacağız” dedi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar