Kalyoncu: "TAK UBP Ajansı gibi hareket ediyor" - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Kalyoncu: “TAK UBP Ajansı gibi hareket ediyor”

Kalyoncu: "TAK UBP Ajansı gibi hareket ediyor"

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komite Başkanı Afet Özcafer’in tasarıya ilişkin raporunu okumasının ardından, ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) milletvekili Ömer Kalyoncu söz aldı.
Kalyoncu, "TAK’ın bir haber ajansı olmasına karşın Ulusal Birlik Partisi (UBP) Ajansı gibi hareket ettiğini" ileri sürerek, "TAK’a çağdaş habercilik yaptıracak bir müdürün atanması gerektiğini" söyledi.

Kalyoncu, Ajans’ın yasasının geçmesi ve terfiler yapıldığı halde özellikle amirlerin maaş artışlarını alamadığını, bunun anomali yarattığını ifade ederek, bununla ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti.


Ömer Kalyoncu, "TAK’ın yönetimi düzeltilmediği sürece, bu sorunların devam edeceğini ve halkın haber alma hakkına katkısı olmayacağını" ileri sürdü.

Kalyoncu, "TAK’ın yetersiz yönetiminin ortada olduğunu, bunun nedeninin kurum müdürünün hala atanmaması olduğunu" söyledi.

Kalyoncu, TAK 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’na hayır oyu vereceklerini söyledi.

DENKTAŞ

Demokrat Parti, (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, TAK ve BRTK  ile ilgili eleştirilerini birlikte yapacağını söyledi.

Denktaş, TAK’ın yetersiz koşullarda çalıştığının bilindiğini, bunun  giderilmesine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Serdar Denktaş, TAK’ın gazeteler yanında televizyonlara da hareketli görüntü hizmeti verebilecek duruma gelmesi gerekliliği üzerinde durarak, bu konuda mali olanakla yasal düzenlemenin yapılaması gerektiğini belirtti.

TAK’ta son günlerde “haberin nasıl yapıldığı, nasıl yorumlandığı konularında sürekli soruşturma yapıldığını”  savunarak bu durumu eleştiren Denktaş,  kendisinin ne hükümette, ne de muhalefetteyken açıklamaları “anlaşılmaz halede” haberleştirilse bile herhangi bir TAK çalışanı için “soruşturma yapın” talebinde bulunmadığını söyledi.

Serdar Denktaş, BRT ve  TAK’ın  yasal ve idari sıkıntılarının ivedilikle çözülmesi gerektiğini ifade ederek, DP’nin her iki kurumun yasasına oylarının “hayır” olacağını söyledi.

ÇAKICI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, BRT ve TAK’da bağımsız habercilik yapmasının mümkün olmadığını ifade ederek, tüm bu olumsuz koşullarda bile dik duruş gösteren bağımsız tarafsız gazetecilik yapmaya çalışanlar mutlaka olduğunu söyledi.

Hükümet icraatlarının baskıyla  haber yapıldığını savunan Çakıcı,  bunun bugünkü hükümetin  siyaset yapma anlayışından kaynaklandığı görüşünü dile getirdi.

Mehmet Çakıcı, TAK ve BRT çalışanları anlamında değil ama,  atanan yöneticilerin tarafsız hareket edemeyeceğini ifade ederek, “Bu ülkede, gazetecilere, tarafsız yayıncılığa, haberciliğe tahammül yoktur” dedi.

Çakıcı, TAK ve BRT’de şu an çalışanların baskı altında olduğunu yineleyerek, Basın İş Yasası’nın niye tam anlamıyla uygulanmadığını sordu.

“Kaç kişi, TAK ve BRT’de muhalif olduğu için atılmaya çalışıldı, pasifize edildi?” sorusunu soran Mehmet Çakıcı,  ayrıca kaç kez haberlerin durdurulduğu, değiştirildiği sorularını da ekledi.

Baskı ve tehdidin sadece TAK ve BRT ile sınırlı olmadığını anlatan Çakıcı,  özel yayın kuruluşlarının resen vergiler, astronomik kiralarla baskı altına alındığını iddia etti.

Mehmet Çakıcı, bu kurumların yurt dışında olduğu gibi, İngiltere’de BBC gibi özerk ve bağımsız olması gerektiğine işaret ederek, halkın haber alma hakkının ancak böyle yerine getirilebileceğini vurguladı.

Kuma Hizmeti Komisyonu’ndaki yolsuzluklarla ilgili olarak TAK ve BRT’nin bu haberleri vermediğini, vermesinin de bu şartlarda mümkün olamayacağını ileri süren Çakıcı, “Sayın Hüseyin Özgürgün , Türkiye’den gelen bu konudaki raporu TAK’da yayımlanmasına izin verir miydi?” diye sordu.

Mehmet Çakıcı, tüm bu nedenlerden dolayı hükümetin görevinin TAK ve BRT’yi özerk bağımsız hale getirmesi olduğunu  belirtti.

Hükümet’in birkaç bankacı aile ile tröstlere teslim olduğunu ileri süren Çakıcı, UBP milletvekili Zorlu Töre’nin bakanlıktan alınmasının nedeninin tröstler üzerine gitmesi olduğunu açıkladığını hatırlattı.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, partisinin TAK ve BRT bütçelerine ret oyu vereceğini söyledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre söz alarak, geçen gün katıldığı bir televizyon programında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde  (KKTC)  ciddi bir tröstleşme olduğunu söylediğini, ancak, hiçbir şekilde görevden alınmasının bununla ilişkilendirmediğini söyledi.

Töre, programda, bakanlıktan alınmasıyla ilgili soruyu, bunun başbakanın iradesi olduğunu söyleyerek yanıtladığını belirtti

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar