Köşe Yazarları

Kaldı 29 gün!
 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurul’da alınan karar ile Türkiye ve KKTC arasında bir anlaşma imzalanmaz, futbolcularımızın Türkiye takımları tarafından beleşe alınmaması, KKTC takımlarına bonservise benzeyen bir ücret ödenmesi konusunda mutabakat sağlanmaz ise Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu, Kıbrıs Futbol Federasyonu’na (KOP) üyelik müracaatı yapacak.
Genel kurulda bu karar alınırken 45 gün de süre tanınmıştı ve karar alındığı tarihten 45 gün sonrası 27 Mart 2015 Cuma gününe denk geliyor. Bugün itibarı ile o süre 29’a düştü.
İki gün önce Ocak-Kaymaklı arasındaki kupa maçını izlerken aklıma geldi bu konu ve bugün kaleme almak istedim. Girne’de gün boyu yağan sağanak, Rum’ların yaptığı 20 Temmuz Stadı’nda çim zeminin çevresinde su gölü oluşmasına neden olmuştu ve maçtan 10 dakika önce vidanjörle bu su tahliye edilmeye çalışıldı ancak yeterli olmadı.
Hatta o kalan sular ile de futbolcular maçtan sonra çamur olan ayakkabılarını, ellerini, yüzlerini ve formalarını bile yıkadılar. İşte bu tabloda UEFA ve FIFA nezdinde KOP Başkanı ile KTFF Başkanının Zürih’te imza attıkları o günü düşündüm.
1974’ten günümüze geçen 41 yılı saymadım, KKTC’nin kurulduğu 83’ten günümüze geçen 32 senede, yağmurdan, güneşten, soğuktan bozulmayan, su tutmayan, çamur olmayan, 1 sezon boyunca bozulmadan kalan 1 çim saha bile yapamayan bir spor camiamız var.
Boş bir arazinin içine çim ekip, üzerinde 1 sezon boyunca futbol oynatacak güzel zemini yapmayı beceremedik. Şimdi kurtuluş için ya TC ile anlaşma imzalasın devletimiz ya da KOP’a üye olacağız diyoruz.
KOP da bizimkileri bekler zaten gitsin diye! Veya Türkiye ile mutabakat imzalanınca sorunlarımız bitecek.
Olağanüstü Genel Kurul biteli 16 gün geçti. Kim ne çalışma yaptı? Genel kuruldan önce Spor Bakanlığı Koordinatörü Türkiye’ye gidip görüşmeler yapmış. Cumhurbaşkanı TFF Başkanını Saray’a çağırdı konuştu. TFF Başkanı gayet net konuyu açıkladı. “Sorun FIFA kurallarına göre çözülecek.”
E FIFA, KKTC ile TC arasında imzalanacak metni mi tanıyacak? FIFA, Kıbrıs’ta futbolun federasyonu ve başı olarak KOP’u bilmiyor mu?
Yol bellidir. Türkiye ile bu konuda hiçbir şey olmaz. Ha, futbol kulüplerimiz Türkiye takımlarından veya federasyonundan sus payı istiyorsa sorun yok. O halledilebilir. Ama amaç sorunu çözmekse bu siyasi konjonktürde hiçbir şey olmaz.
KKTC’nin bir takımı, federasyonu gidip KOP’a üye olunca nerden para bulacak? Hiçbirinin geliri yok, tesisi yok, alt yapısı yok, sahası yok. Hiç bir şeyimiz yok.
FIFA veya UEFA’nın saydığı ülkelerde futbol kulüplerine KKTC’deki gibi Devlet para aktaramaz. Kendi geliri ile kendi giderini ayarlamak zorundadır.
Sonra KOP’a üye olunca takımlarımız, KKTC devletinden para almaya devam mı edeceklerini sanıyorlar? Güneyde kayıtlı bir takıma KKTC devletinin para aktarmasına Sayıştaylık ne der acaba hiç düşünen oldu mu? Hentbolda Mersin’de kaydolan Beşparmak kulübüne federasyon para aktardı diye Sayıştaylığı bulmuştu kapısında. KKTC devletinin parasını başka bir ülke takımına nasıl aktarın diye?
Hangi adım atılırsa atılsın havanda su dövmeye devam edeceğiz biz.
Sahalarımızı onarmadığımız, kulüpler kendilerine gelir getirici tedbirler almadığı sürece, bu yönde çalışma yapılmadığı sürece hiçbir şey olmaz. Biz önce kendi futbolumuzun kalitesini artırmalıyız. Zeminlerimizi 6 kilometre güneyimizdeki gibi yapmayı becermeliyiz ki futbolcular oynadığı futboldan zevk alsın. Antrenmana gidecek futbolcu soyunup giyinebileceği bir mekan bulmalı. Antrenmandan sonra yıkanıp saçını başını kurutabileceği bir tesiste spor yapmalı.
Modern antrenman teknikleri ile kaliteli futbol oynanmasını sağlayacak taktik değişikliklerle eğitimler artırılmalı. Ve daha önce yazdığım gibi 100’ün üzerinde kayıtlı kulüp ve 8000’in üzerinde futbolcunun olduğu bir düzenle bu iş olmaaaaaazzzzz.
Neyse kaldı 29 gün! Bekleyip göreceğiz. Bakalım KOP’a mı gidilir, KTFF mi kopar, kulüpler mi tükürdüğünü yalar! 29 gün kaldı. Bekliyoruz…


Başa dön tuşu