Kalavaç’ta organik tarım eğitimi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Kalavaç’ta organik tarım eğitimi

Kalavaç’ta organik tarım eğitimi

Hafta sonu Kalavaç  köyünde yapılan eğitim çalışmasına, organik tarım sertifikası almak isteyen, ya da organik tarıma ilgi duyan üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

Kalavaç Muhtarlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eğitim ICEA (Etik ve Çevresel Sertifikasyon Enstitüsü) yetkililerinden Ramazan Ayan tarafından verildi. Eğitimde Araştırmacı Yazar Mustafa Kemal Meraklı da Organik Tarımda Etnobotanik kullanımlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.  Çoğunluğu Kalavaç ve Mersinlik’ten olmak üzere 55’in üzerinde üretici katıldı.


Ömer Meraklı

Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı yaptığı konuşmada,  köy olarak hedeflerinin organik üretim yapan bir köy haline gelmek olduğunu vurgulayarak, “Amacımız tohumdan sofraya organik yaşamdır. Çok para kazanarak zengin olup az yaşamak değil, az kazanarak sağlıklı ve uzun ömürlü olunmasını gerektiğine inanıyoruz ve çalışmalarımızı bu bilinçle yürütüyoruz” dedi.

Projenin safha safha ilerlediğini, uzman kişilerden bilimsel eğitimlerin devam edeceğini söyleyen Muhtar Ömer Meraklı, ilerleyen aşamada Avrupa Birliği’nin katkılarıyla Kalavaç Köyünde yağ değirmeni kuracaklarını, köyde kooperatifleşerek üretilen organik ürünlerin satışının gerçekleşeceğini vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse ticari gübrelerin bilinçsizce kullanımı, kalite yönünden düşük ve insan sağlığını tehdit eden ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aşırı miktarda kullanılan tarım ilaçları bitki ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi bozmaktadır. Günümüzde tüketicilerin çevreye dost, insan sağlığına duyarlı ve güvenli gıda talepleri tarımsal arzı yönlendiren en önemli etkenlerden birisi olmuştur. Artık piyasaya arz edilen ürünlere karşı tüketici bilinci artmakta, tüketici satın alacağı ürünün sağlıklı ve güvenilir olmasını istemektedir.

Bu nedenle tarımsal üretimin, çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeden yapılması gerekir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar