Kadınların kâbusu: Vajinismus

0
16

Jinekolog, Cinsel Terapist ve Aile Danışmanı Dr. Süleyman Eserdağ vajinismusu, “Cinsel ilişki sırasında korkuya bağlı olarak kadının kendisini kasması ve partneri ile ilişkiyi tamamlayamaması hali” olarak tanımlıyor. Kasılmalar bazen vajina bölgesindeki kaslarla kısıtlıyken bazen tüm vücutta yaygın şekilde izleniyor. Vajinismus problemi yaşayan kadınların çok büyük bir kısmının hiç bir şekilde birleşme sağlayamadıkları için halen bakire olduklarını belirten Dr. Eserdağ, bir kısmının ise ancak oldukça zor ve sıkıntılı bir şekilde ilişkiye girebildiğini söylüyor.

Vajinismusta görülen kasılmalar tamamen irade dışı ve kadın ilişkide her şey yolunda giderken neden kendisini kastığını anlamlandıramıyor. Çalışmalara göre, dünya genelinde ortalam 1000 kadından ikisinde vajinismus sorunu olduğunu belirten Eserdağ, ülkemizdeki durumun daha kötü olduğu görüşünde. Tedaviye başvuru oranının da düşüklüğüne vurgu yapan Eserdağ, bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“2006’da yapılan bir çalışmaya göre ülkemizdeki vajinismus oranı %10’lara kadar çıkmaktadır. Ancak yine de vajinismus konusunda güvenilir istatistikleri toplamak zordur. Çünkü bazı kadınlar çok utanıp sıkıldıkları için böyle bir sorunla doktora gidemezler. Bazı çiftlere gittikleri hekim tarafından hiçbir sorunun olmadığı yönünde yanlış bilgilendirme yapılır. Böylelikle bu çiftler kendilerine hiç kimsenin yardım edemeyeceği yanılgısına kapılarak cinsel birleşmesiz bir hayatı kabullenirler. Cinsellik halen tabu olarak görüldüğünden dolayı sağlıkçılar tarafından veriler yeterince toplanamamaktadır. Vajinismusu olan kadınların sadece %20’sinin yardım alabilmek için uzmana başvurduğu düşünülmektedir.”

“3 GÜNLÜK TEDAVİ YETİYOR”
Cinselliği paylaşamamanın zaman içinde ailesel çatışmaları ve kopmaları beraberinde getirdiğini, severek evlenmiş birçok çiftin bile bu sebepten ayrıldıklarını belirten Dr. Eserdağ, tedavinin ertelenmemesi gerektiğini vurgulayarak şunları söylüyor: “Vajinismus, doğru tedavi teknikleri ile 2 veya 3 gün gibi oldukça kısa bir sürede %100 tedavi başarısı ile yenilebilen bir cinsel sorundur. Tedavi için atılacak ilk ve en önemli adım iyi bir araştırmanın yapılması ve bilimsel yöntemlerle çalışan bir merkeze başvurulmasıdır. Nitekim sorunun görmezden gelinmesi, omuzlara binen yükü her geçen gün biraz daha ağırlaştırır, hem evlilik hem de sosyal hayatı olumsuz etkiler. Tedavi sonrasında ise 180 derece değişen bir ruh hali ile tekrarlanan cümle genelde, ‘Keşke bu kadar beklemeseydik, bu kadar kolay mı olacaktı’ şeklindedir.”