Kıbrıs

Kadınlar niyetsiz, vatandaş talepkarÖNCELİKLER FARKLI: Toplumun yoğun talebine rağmen, kadınların büyük çoğunluğunun önceliğinde siyaset yok. Annelik ve eş rolünü öncelikli gören kadınlar siyaset alanından geri durmayı tercih ediyor. Vatandaş ise yeterli desteği vermese de kadınları aktif siyasette daha çok görmek istediğini dile getiriyor
SİBER ÖRNEK OLDU: Erken genel seçimler öncesinde kurulan geçiş hükümetiyle Başbakanlık görevini, şimdilerde ise Meclis Başkanlığı görevini üstlenen Sibel Siber, aktif siyasette daha çok kadın talebinin artmasına katkı koydu. Vatandaşa göre Siber’in başarısı diğer kadınlar tarafından da örnek alınmalıNadire BAHADİ
KKTC’de uzun yıllar kadın siyasette çok fazla yer almazken, geçici hükümet döneminin Başbakanı Dr. Sibel Siber’in öncülüğü ile kadınlar siyasette aktif rol almaya başladı. Vatandaş, KKTC’de kadınların siyasette erkekler kadar aktif rol almamasının sebebinin, toplumsal ve kültürel sorunların yanı sıra yasal düzenlemelerdeki yetersizlik olduğunu belirterek, Siber hükümeti döneminde ise pek çok gelişmenin yaşandığını ve günümüzde artık siyasete kadın elinin değmesi gerektiğini ifade etti.

Kadınların siyasette önü açılmalı
Vatandaş Meclis’te kadın sayısının az olmasını ülke siyaseti için bir eksiklik olarak görüyor. Siyasi partilerin daha demokratik bir yapıda olarak, siyasette daha çok kadının aktif olabilmesi için çalışmalar yapılması gerektiği belirtiliyor. Sadece Kıbrıs Türkü için değil dünyanın pek çok yerinde üst kademelere çıkıldıkça devletlerin kontrol mekanizmasının erkeklerin elinde olması eleştirilirken, vatandaş KKTC’de de kadınların Meclis’te yer alarak yönetimde de önlerinin açık olması gerektiği vurgulandı.

“Anne kimliği baskın geliyor”
Havadis 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile vatandaşın nabzını tuttu. Kadınların toplum baskısı nedeni ile bunca yıl siyasete karışmadığını belirten bazı vatandaşlar, kadının toplumda baskı altında yetiştirildiğini ve kadının toplumda söz sahibi olmasının yıllarca kısıtlandığını savundu. Kadına yönelik ön yargıların geçici hükümet döneminde Dr. Sibel Siber’in Başbakan olması ile azalmaya başladığına dikkat çeken bazı vatandaşlar, Siber hükümetinin başarılı bir dönem geçirdiğini bu nedenle KKTC’de siyasete artık kadın elinin değmesi gerektiğinin kanıtlandığını ifade etti. Bazı vatandaşlar ise kadınların önceliklerinin farklı olduğunu dile getirerek, kadının kariyer konusundan önce anne kimliğinin daha baskın olduğunu ve aile yapısının bozulmaması için siyasette aktif rol almayı tercih etmediğini kaydetti.

Vatandaş ne dedi?
Derviş Coşkuner: Öncelikle 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum. Kadınlarımızın toplumsal ve yasa eksikliği nedenleri yüzünden KKTC siyasetinden bugüne kadar uzak kaldığını düşünüyorum. Ben kadının toplum içerisinde dışlanmış olduğunu düşünmüyorum ve kadın ile erkek arasında ayrım yapılmasını doğru bulmuyorum. Ben kadının siyasette erkekler kadar aktif olmamasının sebebini ataerkil bir toplumda baskı altında yetiştirilmesine bağlıyorum ve artık KKTC siyasetine kadın eli değmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ümit Balıkçı: Kadının toplum içerisinde vereceği kararlar için özgüveni olması gerektiğini düşünüyorum. Günümüzde ne yazık ki kadınlar hala daha erkekler tarafından her ortamda tacize ve şiddete maruz kalıyor. Siyasette de kadın ve erkekler ne yazık ki eşit şartlarda yarışamıyor ve kadınlar toplum baskısı nedeni ile erkeklere oranla siyasette daha az görev alabiliyor. Ben Siber hükümeti döneminde olduğu gibi neden yeniden bir başbakanın bir kadın olmasın diye düşünüyorum.
Serkan Özmenoğlu: Toplumda kadın ve erkek eşitliğinin yeni yeni oluşmaya başladığını düşünüyorum ve kadının toplumumuzda baskı altında yetiştirilerek bu nedenle siyasette de aktif rol almadığını düşünüyorum. Sibel Siber’in Başbakan olduğu dönem ile birlikte pek çok alanda olduğu gibi kadının kendini siyasette de göstermeye başladığını ve Siber döneminde ülkede pek çok ön yargının yenildiğini hep birlikte gözlemledik. KKTC siyasetine artık kadın elinin değmesi gerektiğini düşünüyorum.
Tuğçe Tayyar: Ülkemizde kadınların geçmiş yıllara oranla siyasette yaklaşık 2 senedir aktif olduğunu görüyoruz. Kadın bu güne kadar ataerkil bir toplumda yetişerek toplum baskısı nedeni ile kendini hep geri planda tutsa da ön yargıların biraz daha yok olduğu bu dönemde kadının artık erkekler gibi siyasette de aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Kadın artık anne kimliğinin yanında, siyasi partilerin daha demokratik hale gelmesi ve yasalarda yapılan düzenlemeler ile yönetimde de yer alıp en az bir erkek kadar siyasette de başarılı olduğunu kanıtlayabilmeli.
Sinem Akejder: Kadınların siyasette erkekler kadar rol almamasının sebebinin toplum baskısı ve özgüven eksikliği olduğunu düşünüyorum. Kıbrıs Türk toplumunda kadınların önceliklerinin farklı olduğunu düşünüyorum ve kadınların annelik duygusunun daha ağır basması nedeni ile siyasette söz sahibi olmayı tercih etmediğini düşünüyorum. Sibel Siber dönemi ile ülkede kadın hakkındaki düşüncelerin değiştiğini ve siyasete artık kadın eli değmesi gerektiğini savunuyorum.
Ayşe Tanıl Sedef: Ülkemizdeki kadınların annelik duygusunun daha ağır bastığını ve kadınların önceliklerinin erkeklere göre farklılık gösterdiğini düşünüyorum. Anneliğin yanı sıra ataerkil bir toplumda baskı altında yetişen kadınlarımızın ne yazık ki siyasette çok fazla söz hakkına sahip olmadığını düşünüyorum. Ülkede Siber hükümeti ile neredeyse bir devrim niteliğindeki kadına karşı olan önyargının yenildiğini ve artık siyasete kadın eli değmesi gerektiğini düşünüyorum.

Başa dön tuşu