Türkiye

Kaçırılan Pilotlar 71 Gün Sonra Ailelerine Kavuştu
Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca 71 gün sonra Türkiye'ye getirildi. Pilotları taşıyan uçak gece yarısı Atatürk Havalimanı'na indi. Pilotları Atatürk Havalimanı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizzat karşıladı. Havalimanında gazetecilere açıklama yapan pilotlar şiddet görmediklerini ve umutlarını hiç bir zaman kaybetmediklerini söylediler.
Lübnan'da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca, İstanbul'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aileleri tarafından karşılandı.
     
Pilotlar Akpınar ile Ağca'nın bulunduğu özel uçak, saat 23.10'da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Başbakan Erdoğan, pilotların aileleriyle birlikte aprona girerek, uçağın merdivenlerinin önüne geldi. Bu sırada alkışlar eşliğinde pilotlar Akpınar ve Ağca uçaktan indi. Erdoğan, pilotlara "geçmiş olsun" ve "hoşgeldiniz" derken, pilotlar ailelerine sarılarak hasret giderdi.  Uçağa girerek kısa bir süre içeride kalan Başbakan Erdoğan, pilotlar ve aileleri ile uçağın önünde bir süre görüştü.   Karşılamaya, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve THY Genel Müdürü Temel Kotil de katıldı.
     
Karşılamayı çok sayıda basın mensubu takip ederken, uçağın gelişi ve karşılama canlı yayınlarla aktarıldı.

BEYRUT'TAN İSTANBUL'A

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırılan Türk Hava Yolları pilotları serbest bırakıldı. Hürriyet'e konuşan Türkiye’nin Beyrut Baüyükelçisi İnan Özyıldız, pilotların 21.30'da Türkiye'ye hareket edeceklerini ve İstanbul'a geleceklerini söyledi. Askeri bir helikopterle Lübnan'ın Refik Hariri Havalimanı'na getirilen pilotlarla ilgili Twitter'dan açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

"Bayram sevincimize sevinç katacak güzel haberi artık paylaşabiliriz. 9 Ağustos'tan bu yana Lübnan'da alıkonulan THY pilotlarımız Murat Ağca ve Murat Akpınar yoğun girişimlerimiz sonucu büyükelçimizin yanında. Kendileri ile şimdi görüştüm. Tüm halkımıza selamları var. Az sonra Türkiye'ye doğru yola çıkıyorlar. Başta MİT Müsteşarımız Sn. Hakan Fidan olmak üzere ilk günden beri pilotlarımız için gece-gündüz çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. Son iki ayda defalarca görüştüğüm Lübnan Meclis Başkanı Sn. Berri, Başbakan Mikati ile Dışişleri Bakanı Sn. Mansur'a da teşekkür ediyorum. Katar Dışişleri Bakanı dostum Sn. Halit bin Muhammed Al Attiyah de pilotlarımız için büyük çaba gösterdi. Bu sonuçta büyük katkısı oldu. En büyük teşekkürü hiç şüphesiz vakur, onurlu ve olgun duruşları ile pilotlarımız ve sürekli temas halinde olduğumuz ailelerine borçluyuz. "Başa dön tuşu