Kabul edilemez bir durum - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 12, 2024
Kıbrıs

Kabul edilemez bir durum

Kabul edilemez bir durum

 

TAK- Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile Lefkoşa Mahalli Barosu, "poliste tutuklu müvekkilleriyle yasaların kendilerine verdiği haklar çerçevesinde görüşmeye giden iki avukatın polis tarafından tutuklanmasını" kınayarak, bu konuda yasal mücadele başlatacağını ve haklarını sonuna kadar savunup arayacaklarını bildirdi.


Baro'da oybirliğiyle alınan karar uyarınca avukatlar yarın saat 12.00'de Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne giderek şikayette bulunup ifade verecek. Ayrıca avukatları tutuklayan polisler aleyhine hukuk davası açılacak.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Avukat Ünver Bedevi ile Lefkoşa Mahalli Barosu Başkanı Avukat Gökhan Asafoğulları, bugün, Mahkemeler avlusundaki Lefkoşa Barolar Birliği lokalinde basın toplantısı düzenleyerek, avukatların polis tarafından tutuklanmasını eleştirdi.

BEDEVİ: “TÜM MESLEKTAŞLARDAN YÜZDE YÜZ DESTEK”

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Avukat Ünver Bedevi, basın toplantısını “hassas ve önemli bir konu” için düzenlediklerini belirterek, meslektaşlarının polis tarafından tutuklanmasını tepkiyle karşıladıklarını, bu tepkiye de tüm meslektaşlarının yüzde yüz destek verdiğini vurguladı.

Bedevi, meslektaşlarının bu konuda yürütecekleri mücadeleye firesiz destek verdiğini ifade ederek, cumartesini pazartesine bağlayan gece meydana gelen tutuklama olayıyla ilgili bilgi verdi.

İki avukatın, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde tutuklu müvekkillerini ziyaret amacıyla polise gittiğini, ancak burada polisin engellemesiyle karşılaştıklarını savunan Bedevi, engelleme sonucu yaşanan sözlü tartışma üzerine polisin meslektaşlarını “zor kullanarak ve darp ederek” hücreye koyduğunu söyledi.

Bedevi, bunun kabul edilemez ve hazmedilemez olduğunu belirterek, bu konuda yasal mücadele başlatacaklarını ve dava açacaklarını kaydetti, meslektaşlarına destek belirtti.

“HUKUK DEVLETİYLE BAĞDAŞMAZ”

Polisin, tutuklu zanlıların da insan hakları bulunduğunu göz ardı ederek görüşmeye giden avukatlara karşı daha önce de bu gibi tutumlar sergilediğini kaydeden Avukat Ünver Bedevi, bu konularda Polis Genel Müdürleri ile birçok kez görüşmeler yaptıklarını ve sözler aldıklarını, polisin avukatlara sergilediği bu tutumun hukuk devletiyle bağdaşmadığını kaydetti.

Ünver Bedevi, avukatların, yasaların kendilerine verdiği haklarla mesleklerini icra ettiğini, tutuklu zanlıların da insan hakları çerçevesinde avukatlarıyla her istediği vakit görüşebileceğini, ancak polisin bunu engellediğini savunarak, avukatların polis tarafından, ortaya konan yersiz gerekçelerle çoğu zaman engellendiğini öne sürdü.

Avukatlık mesleğinin polis tarafından “ayaklar altına alındığını” iddia eden Bedevi, avukatların yasalara göre üzerine düşeni yaptığını belirterek, avukatlar ile polis arasında yaşanan bu sorunların çözümü için mahkemeler ile Başsavcılık başta olmak üzere Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan’a çağrıda bulundu.

Bedevi, bu sorun sona erene ve polisin avukatları “hazmedene” kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, avukatları ve insan haklarını hazmedemeyen polisin adalete hizmet edemeyeceğini vurguladı.

Hukukun polis tarafından ihlal edildiğini de iddia eden Bedevi, tutuklanan ve darp edilen avukatların şikayetlerinin de polis tarafından alınmadığını savunarak, bu konuda hep birlikte polise gidip şikayetlerin alınması için talepte bulunacaklarını söyledi.

ASAFOĞULLARI: “HUKUKSUZLUK NORMALLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Lefkoşa Mahalli Barosu Başkanı Avukat Asafoğulları da, polisin hukuksuzluğa “dur” demek için çalışması gerektiğini, ancak hukuku kendisinin uygulamadığını savunarak, meslektaşlarının maruz kaldığı uygulamayı kınadı.

Asafoğulları, “hukuksuzluğun polis tarafından normalleştirilmeye çalışıldığını, bunun da büyük bir risk olduğunu” ifade ederek, polisin meslektaşlarını gayri yasal ve haksız bir şekilde tutukladığını, bu konuda yasal mücadele başlatacaklarını kaydetti.

Bu haksızlığın sadece avukatlara değil yasal hakları bulunan vatandaşlara da yönelik yapıldığını belirten Asafoğulları, avukatların bu haksızlığa karşı tek ses olması gerektiğini belirterek, her zaman meslektaşlarının yanında olduklarını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar