Kabak Değirmenlik’in başına patladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Kıbrıs

Kabak Değirmenlik’in başına patladı

Kabak Değirmenlik’in  başına patladı

KKTC’ye 21 Mayıs 2013 tarihinden itibaren yolcu taşımayacağını açıklayan Pegasus, Atlas Jet ve Onur Air Hava Yolları geri adım attı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bir süre önce KKTC’ye uçuşu durduracağını açıklayan,  Pegasus, Onur Air ve Atlas Jet’in üyesi olduğu Türkiye Özel Serbest Hava Yolları İşletmeleri Derneği (TOSHİD) yetkilileri ile bir araya geldi.
Yapılan görüşmede, çıkan her yolcudan alınan ve Değirmenlik Belediyesi’ne aktarılan 5 TL’nin yasa ile iptal edileceği bilgisi Türkiye Özel Serbest Hava Yolları İşletmeleri Derneği’ne iletildi, kriz ortadan kalktı.
Yıllardır Değirmenlik Belediyesi’ne aktarılan ve belediyenin en büyük gelir kalemini oluşturan miktar, yasa ile ortadan kaldırılacak. Değirmenlik Belediyesi ise, bu miktarın kaldırılmasına şiddetle karşı çıkıyor.

Saner: Bilet satışına başlandı
Konferans maksadıyla İstanbul’da bulunan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, 21 Mayıs’tan itibaren Ercan’a uçmayacaklarını açıklayan Pegasus, Atlas Jet ve Onur Air’in de üyesi olduğu Türkiye Özel Serbest Hava Yolları İşletmeleri Derneği yetkilileri ile bir araya geldi.
Burada, rakam rakam hizmet ücretlerinin masaya yatırıldığını anlatan Ersan Saner, gelinen aşamada uzlaşı sağlandığını söyledi.
“21 Mayıs ya da sonrasında şirketlerin hepsi KKTC’ye uçuş yapacak” açıklamasında bulunan Saner, krizin ortadan kalktığını söyledi.
Saner, Meclis’te bulunan yasa tasarısı ile Değirmenlik Belediyesi’ne çıkış yapan her yolcudan alınan 5 TL’nin ödemesine son verileceğini söyledi.


Ercan pahalı değil
Türkiye’deki havaalanı ücretlerinde böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyen Saner, “Yaptığımız değerlendirmede bunu kendilerine aktardık. Kabul ettiler. Değirmenlik Belediyesi’ne ödenen 5 TL’nin yolculardan alınmaması ile birlikte, rakamlara yönelik şikayetler de ortadan kalkacak” dedi.
Ercan Devlet Havaalanı’nda, uzun süre hizmetlere artış yapılmadığını da hatırlatan Saner, “Ercan diğer havaalanlarına göre daha pahalı değil” dedi.

Dünyada örneği yok
Dünyanın hiçbir yerinde yolculardan ücret alarak, belediyeye aktarılmadığını da açıklayan Saner, “Değirmenlik Belediyesi örneği, dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu, Demokrat Parti’nin iktidarda olduğu bir dönemde, Demokrat Partili Değirmenlik Belediyesi’ne kaynak yaratmak için atılan bir adımdı. Şimdi bunu savunamayız, devam edemeyiz” dedi.

Süreçte sıkıntı yok
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan Devlet Havaalanı’ndaki yeni terminal binası yapımına yönelik süreci de değerlendirdi.
Bu konuda sık sık medyada “yapılmayacak” söylentilerinin yayıldığına dikkat çeken Saner, “Böyle bir şey yok. Süreç doğru ilerliyor. Devlet de üzerine düşeni yapıyor” dedi.
İnşaatın yapılacağı alanın birtakım sorunları olduğunu gizlemeyen Saner, buna karşılık, belirlenen sürede inşaatın tamamlanması için bir engel bulunmadığını vurguladı.
Saner şöyle dedi:
“Askeri birliğin oradan kaldırılması ve diğer binaların yıkılarak yerine yeni terminal binasının inşa edilmesi noktasında bir sıkıntı yok.
Süreç doğru ilerliyor. Hatta devlet iki adım da önde gidiyor. İhalenin sorunsuz tamamlanması için herkes üzerine düşeni yapıyor. Büyük bir ihale ve tüm kesimler de bu süreci izliyor.
Şu ana kadar yapılan tüm çalışmalar, hesaplanan iş planına göre ilerliyor.”

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar