Jeff Bezos'un Blue Origin'i, NASA'ya açtığı davayı kaybedince Elon Musk üstünlük tasladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Dünya

Jeff Bezos’un Blue Origin’i, NASA’ya açtığı davayı kaybedince Elon Musk üstünlük tasladı

elon musk jeff bezos

Jeff Bezos’un Blue Origin uzay şirketi, SpaceX’e verilen milyarlarca dolarlık sözleşme üzerine NASA’ya açtığı davayı kaybetti. Bezos’un davayı kaybetmesi, Elon Musk’ı milyarder rakibini hedef alan bir mim paylaşarak kutlama yapmaya sevk etti.

ABD Federal İddialar Mahkemesi, nisanda verilen 2,9 milyar dolarlık (yaklaşık 28 milyar TL) sözleşmenin ihale sürecinin adil olduğuna hükmetti.


Karar SpaceX’in 2024’e kadar insanları Ay’a geri götürmeyi amaçlayan Artemis görevi için Starship roketini geliştirmeye devam etmesine olanak sağlıyor. Karar duyurulduktan kısa süre sonra gelen bir açıklamada NASA, “mümkün olan en kısa sürede” SpaceX’le çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Başlangıçta Blue Origin, NASA’nın SpaceX’e sözleşmeyi verirken “temel uçuş güvenliği gerekliliklerini göz ardı ettiğini” öne sürmüştü.

Musk, mahkeme kararına tepkisini Twitter üzerinden kurgusal karakter Yargıç Dredd’in bir mimi ve “Hakkınızda karara varıldı” metniyle verdi.

Dava NASA ve SpaceX ortaklığını geciktirdiği için 2024 hedefine ulaşılamayabilir.

SpaceX’in yeni nesil Starship uzay aracı şimdiden başarılı deneme uçuşları gerçekleştirdi ve uzay aracının ilk yörünge denemesinin bu ay içinde yapılması hedefleniyor.

Nasa Ay görevi (AP).jpg

Musk’ın Starship ve SpaceX’le nihai arzusu insanlığı çok gezegenli bir uygarlığa dönüştürmek amacıyla Mars’ta bir koloni kurmak. Musk bunun tür olarak uzun vadede hayatta kalmamız için elzem olduğunu düşünüyor.

Buna karşın Bezos’un Blue Origin’le yaptığı çalışma, New Shepard roketiyle uzayın sınırına yapılan gezilerle şu ana dek bir uzay turizmi sektörü oluşturmaya odaklandı. Bezos geçen ay içinde mikro yerçekimli bir otelin de bulunduğu, Dünya’nın etrafında dönen “uzay iş parkı” planlarını da duyurmuştu.

Musk daha önce de Blue Origin’in yeni roketi New Glenn’in tasarımında Starship roketinden kopya çekilmiş gibi göründüğü için Bezos’la dalga geçmişti.

Roketler arasındaki benzerlikleri Reddit’teki SpaceX hayran forumunun üyeleri fark etmişti. Üyeler “Hey Elon, ödevinden kopya çekebilir miyim?” diye yorum yazmıştı. Musk, Twitter üzerinden gönderiye gözlerinden yaşlar çıkararak gülen yüz emojisiyle yanıt vermişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar