Dünya

Japonya alevlere teslimJaponya’nın Tochigi eyaletinin Ashikaga kentinde ormanlık alanda başlayan yangın yaklaşık 6 gündür devam ediyor. Neden çıktığı belirlenemeyen yangında ise en az 106 hektarlık alan kül oldu. Bu miktar 2 bin 650 futbol sahası büyüklüğüne tekabül ediyor.

Japonya’da Tochigi eyaletinde bulunan ormanlık alanda 21 Şubat’ta çıkan yangın söndürülemiyor.
Eyalet yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Ashikaga’daki orman yangınını söndürme çalışmalarına komşu eyaletlerden gelen itfaiye ekiplerinin ve Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin (SDF) havadan ve karadan destek verdiği bildirildi.Yangında şu ana kadar en az 106 hektarlık alanın kül olduğu kaydedilirken, Ashikaga’da 305 haneye tahliye uyarısı yapıldığı belirtildi.

Toplamda 3 farklı bölgede tahliye merkezleri kurulurken, bu sabah yerel saat 09.00 itibarıyla 7 haneden 12 kişinin güvenli bölgelere tahliye edildiği ifade edildi.

Eyalet yetkilileri, yangının yerleşim yerlerine sıçrama riskinin sürdüğü konusunda vatandaşları uyarırken, bir haftadır süren yangında ölen ya da yaralananın olmadığı bildirdi.

Japonya’nın Tochigi eyaletinde bulunan ormanlık alanda çıkan yangın, 21 Şubat günü bölgede yürüyüş yapan bir kişinin ihbarı üzerine fark edildiği belirtilmişti.

Bölgedeki aşırı kuru hava söndürme çalışmalarını güçleştirirken, yangının kesin nedeninin henüz tespit edilemediği ifade edildi.

Başa dön tuşu