Japon Otomobil Şirketleri 3,5 Milyona Yakın Aracı Geri Çağırdı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Otomobil

Japon Otomobil Şirketleri 3,5 Milyona Yakın Aracı Geri Çağırdı

Japon Otomobil Şirketleri 3

Toyota, Honda, Nissan ve Mazda, yolcu bölümündeki hava yastığının şişiricisinde yaşanabilecek yanma sorunu nedeniyle küresel ölçekte 3,5 milyona yakın aracını geri çağıracak.

Otomobil parçaları üreticisi Japon Takata şirketi sözcüsü Akiko Watanabe, hava yastığı sorunu nedeniyle verdikleri bu kararın Japonya dışındaki otomobil üreticilerini de etkileyeceğini söyledi.


Toyota şirketi, 580 bini Kuzey Amerika'da, 490 bini Avrupa'da ve 320 bini Japonya'da ve bazı başka yerlerdeki Kasım 2000 ile Mart 2004 arasında üretilen "Corolla, Tundra ve Lexus SC" modelindeki toplam 1,7 milyon aracını geri çağırdığını açıkladı.

Şirket yetkilileri, hava yastığında yaşanan problem nedeniyle 3'ü ABD'de ve 2'si Japonya'da 5 şikayet aldıklarını, bu olaylarda kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Honda ise başta yaklaşık 680 bini Kuzey Amerika'da, 270 bini Japonya'da, 64 bini Avrupa'da ve başka yerlerdeki "Civic, CR-V ve Odyssey" modelindeki toplam 1,1 milyon aracını geri çağırdığını bildirdi.

Nissan Ağustos 2000 ile Ocak 2004 yılı arasında üretilen "Cube, X-Trail, Maxima ve Teana" modelinde 137 bini Japonya'da olmak üzere toplam 480 bin aracını geri çağırdığını, bu durumdan en çok Kuzey Amerika ve Avrupa'da bulunan otomobillerinin etkilendiğini ifade etti.

Mazda ise "RX-8 and Mazda 6" modelindeki 45 bin aracını geri çağırdığını dile getirdi.

Otomobil şirketleri, Japonya Ulaşım Bakanlığı'na sorunu ilettiklerini, Latin Amerika, Çin, Asya ülkeleri, Ortadoğu ve Afrika gibi diğer yerlere de aldıkları geri çağırma kararını ileteceklerini kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar