Kıbrıs

İzcan: LTB sınıfta kaldı

BKP Genel Merkezi’nde bugün gerçekleşen görüşmede Çağ-Sen Yönetim Kurulu Sözcüsü Mehmet Davulcu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından Belça Ltd. aleyhine açılan “Belça Merkez Mağazası’nın tahliyesi” davasına karşı mücadelede BKP’den destek beklediklerini dile getirdi.

Çağ-Sen olarak, LTB’nin eski yönetimden kalan davayı geri çekmesini istediklerini söyleyen Davulcu, LTB’nin Belça’nın kurucu ortaklarından biri olmasının davayı bir o kadar daha ilginç yaptığını, BELÇA’nın davadan zarar görmesinin belediyenin zarar görmesi anlamına geleceğini savundu.

Davulcu, içinde Belça Merkez Mağazası’nın da bulunduğu ve piyasa değerinin 5 milyon sterlin civarında olduğu belirtilen arazinin yüzde 79’unun, “hiçbir parasal karşılık alınmadan peşkeş çekilircesine” tapu devrinin yapıldığını;  bunun “kabul edilemez usulsüz” bir uygulama olduğunu ifade etti.

Mahkemenin arazi konusunda 21-22 Ekim tarihlerinde nihai kararını vereceğini söyleyen Davulcu, taleplerinin yerine gelmemesi ve çıkarılma kararı gelmesi halinde Çağ-Sen olarak binadan çıkmayacaklarını bildirdi.

İZCAN

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan da, KKTC’nin içinde bulunduğu durum ve mülkiyet yapısının bu sorunların esas kaynağını oluşturduğunu; uluslararası hukuka uygun sosyal bir devlet yapısı kurulmadan bu sorunların düzelmeyeceğini söyledi.

İzcan, LTB’nin eski yönetiminin yanlış kararlarla belediyeyi iflasa sürüklediğini, çalışanların ödenemediğini ve Lefkoşa’nın halen pislik içinde olduğunu belirtti.

Ekonomik hesap-kitap yapılarak arazinin birilerine verilmeye çalışıldığını kaydeden İzcan, görevde bulunduğu süre içerisinde yeni LTB yönetiminin, gerek çalışanlarla ilişkisi, gerekse verdiği hizmet ve yaptığı vaatlerle sınıfta kaldığını iddia etti.

Ülkede özelleştirme adı altında limanlar, havaalanı ve elektrik kurumunun yeşil sermayeye peşkeş çekilmeye çalışıldığını ileri süren İzcan, “AKP protokolü yırtılıp atılmalı ve her şeye sıfırdan başlanmalı” dedi.

Haklıdan ve emekten yana olmaya devam edeceklerini, bu anlamda Çağ-Sen’in yanında olduklarını ve bu direnişe destek vereceklerini kaydeden İzcan, hükümet, LTB yönetimi ve İçişleri Bakanlığı’nın istemesi halinde bu sorunun çözüleceğini söyledi.

“Egemen güçlerin elinde olduğunu” iddia ettiği yargıya  güvenemediklerini kaydeden İzcan, konunun LTB ve Belediye Meclisi’nin siyasi konusu olduğunu ifade ederek, uzlaşıyla çözülemeyen sorunların kavgayla çözüleceğini ve bundan da herkesin zarar göreceğini anlattı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı