İzbul: Huzursuzluğun kaynağı Ömer Kalyoncu

14 Ekim 2013 Pazartesi | 11:12
İzbul: Huzursuzluğun kaynağı Ömer Kalyoncu
Kıbrıs Town Houses

Kalyoncu’yu “Sümer Aygın ile uğraşmakla” suçlayan İzbul, “1998 yılında Sümer Aygın seçimi kazandı ve Ömer Kalyoncu kaybetti. İkisi arasına bir husumet girdi. Ömer Kalyoncu o zamandan beri Sümer ile uğraştı. Ömer, Sümer’in önüne sonradan rozet takarak UBP’ye geçen Hüseyin Aktığ’ı çıkardı. Ona destek vermem için bana baskı uygulandı. Mesela o süreçte Emel Kişi Sümer’in broşürlerini dağıtmak istemedi” dedi.

İfadesinde Mehmet Ali Talat ve Ferdi Sabit Soyer’e de atıfta bulunan İzbul, “İlçe seçimlerinde Mehmet Ali Talat, Ferdi Sabit Soyer bile telefon ederek Doktor Abbas Sınay seçimi kazanırsa parti ortadan ikiye bölünecek dendi” itirafında bulundu.
İzbul devamla şunları söyledi:
“Ben ilçe yönetimine seçim bürosuna belediye başkanı da girsin diye öneri yaptım. Ahmet Ersun bana ‘biz bu adamı disipline verip partiden attırıyoruk, sen isten girsin seçim bürosuna?’ diye karşılık verdi.
İlçe ve Ömer Bey’e çok yakın çalışan insanlar, Yorgos- Çamlıbel, Karşıyaka, Boğaz, Lapta, Alsancak örgüt başkanları bizi kesti. Özellikle beni ve Abbas’ı kestiler. Biz çoğu insandan partiye oy istediğimizde insanlar tercih sorardı, ben gidersem Abbas, Abbas giderse Salih ve diğer 1-2 arkadaşın ismini söylerdik. Herhangi bir kimseye oy vermeyin demedik.
Dikmen’de partili diye geçinen Gazi diye bir adam var, elinde 5 kişinin işaretli olduğu liste vardı. Damadım (Osman Çelebi) bu durumu fark etti. Girne’deki huzursuzluğun baş sorumlusu Ömer Kalyoncu’dur.
Seçim gecesi ilçeye gitmedim çünkü kavga çıkacağını bilirdim. Kızımla oğlum gitti, bana telefon edip baba biz ayrılıyoruz dediler. Orada çok gergin bir ortam vardı. Çatalköy’deki Anı Restoranda’ydım.”