Dünya

İtalya’da otobüs faciası: 36 ölüKatoliklerin büyük mucizeler gerçekleştirdiğine inandığı ve bu nedenle Vatikan tarafından “aziz” ilan edilen Peder Pio'nun yaşadığı toprakları ziyaret eden 48 kişinin 3 günlük tatili faciayla sonuçlandı.
Avrupa’da son yıllarda yaşanan en büyük otobüs kazası olduğu belirtilen olay Campania bölgesinde Avellino kasabası yakınlarında meydana geldi.Güney İtalya'da bulunan Benevento kenti ve çevresindeki dini önemi olan yerleri gezen 48 kişi, Napoli'ye dönmek için Pazar akşamı otobüsle yola çıktı.

Otobüs, Napoli-Bari A16 Karayolu Avellino vilayetine bağlı Monteforte İrpino mevkiinde, arkadan bazı araçlara çarparak, zincirleme kazaya neden oldu. Kontrolden çıkan otobüs, Acqualonga Viyadüğü'ndeki bariyerleri aşarak, yaklaşık 30 metreden uçtu.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, kazanın gerçekleştiği noktanın çok tehlikeli bir iniş olduğu hatta “kara nokta” olarak bilindiği ifade edildi.

CESETLER YOL KENARINA DİZİLDİ
Arama-kurtarma görevlileri aracın enkazından 33 ceset çıkarıldığını söyledi. Üç kişinin cesedi ise enkazın altında bulundu. Söz konusu kişilerin 30 metre yükseklikten uçan otobüsün içinden fırlayarak can verdiği belirtildi.

Olay yerinde bulunan muhabirler itfaiye ekiplerinin hayatta kalanları kurtarmak için olay yerine gönderildiğini, ölenlerin beyaz örtüler altında yol kenarına dizildiğini aktardı.

İtalya’nın resmi haber ajansı ANSA’nın muhabirlerinden Cesare Abbate, “Yukarıdan bakıldığında aşağısı tam bir trajedi. Yol kenarında üzeri örtülü 30 ceset var” dedi. Daha sonra ölü sayısı revize edildi.

Bir AFP fotoğrafçısı ise kurtarma görevlilerinin zaman zaman enkazda kalanları kurtarabilmek için çevredekilerden mutlak sessizlik istediğini aktardı.

Üç çocuk, dört kadın ve iki erkeğin ağır yaralı olarak Avellino ve Napoli yakınlarındaki hastanelere götürüldüğü ifade edildi.

 

EN SON İSVİÇRE'DE
Avrupa’da en son böylesi büyük bir otobüs kazası Mart 2012’de İsviçre’de meydana gelmişti.

Belçikalı öğrencileri kayak tatilinden geri getiren bir okul otobüsünün kaza yapması sonucu 22’si çocuk 28 kişi yaşamını yitirmişti.

Başa dön tuşu